ZURICH. Podpredseda vlády SR Dušan Čaplovič, ktorý dnes ukončil trojdňovú návštevu Švajčiarskej konfederácie, absolvoval v sobotu stretnutie s prezidentom zürišskej kantonálnej vlády Markusom Notterom. Vicepremiér otvoril večer v Zürichu Slovenský deň organizovaný krajanským združením Slovákov žijúcich vo Švajčiarsku, spomedzi ktorých mnohí zastávajú v krajine významné postavenie v rôznych oblastiach života, uviedol v rozhovore pre TASR Čaplovič.
Vicepremiéra SR pre vedomostnú spoločnosť, európske záležitosti, ľudské práva a menšiny prijal prezident zürišskej kantonálnej vlády Markus Notter v sídle parlamentu a vlády. Diskutovali o aktivitách tejto bohatej oblasti vo vzťahu k ostatným domácim regiónom, k Európskej únii, ale aj k pomerne početnej slovenskej menšine žijúcej v kantóne.
Čaplovič sa tak ako v Berne aj v Zürichu poďakoval za starostlivosť o slovenských emigrantov po roku 1968, ktorých prijali po okupácii Československa vojskami piatich armád Varšavskej zmluvy.
Podpredseda vlády SR sa po rokovaniach zúčastnil večer otvorenia Slovenského dňa, ktorý zorganizovali tamojší Slováci pri príležitosti 40. výročia Pražskej jari. Akcia bola venovaná tragédii, ktorá sa odohrávala v Československu po vpáde vojsk. Na slávnosti sa tamojší Slováci prezentovali kultúrnym programom.
Hrou na fujaru sa napríklad predstavil príslušník tretej generácie Slovákov, ktorého matka bola Slovenka. Pochádza zo zmiešaného manželstva a oženil sa so Švajčiarkou. "Napriek tomu si zachoval znalosť slovenčiny a vzťah k tradičnému slovenského nástroju," ocenil Čaplovič.
Národného dňa sa zúčastnili takisto veľvyslanec SR vo Švajčiarsku Štefan Schill, veľvyslanec SR pri OSN v Ženeve, zástupcovia honorárneho konzulátu a predstavitelia Českej republiky.
Na spomienkovom podujatí vystúpila Slovenka, ktorá je v súčasnosti poslankyňou švajčiarskeho parlamentu za Ľudovú stranu.
"Povedala nám peknú vetu: keď sa jej vo Švajčiarsku pýtajú, v záujme koho pracuje, odpovedá, že zastupuje predovšetkým slovenskú národnostnú menšinu žijúcu v krajine. Na Slovensku zasa odpovedá, že zastupuje Švajčiarsku konfederáciu. Je to taká dvojdomovosť až trojdomovosť, ale treba vysoko vyzdvihnúť, že sa hrdo hlási k slovenskej národnosti. Na podujatí prisľúbila pomoc slovenskej menšine," dodal Čaplovič.
Na Slovenskom dni bola prítomná aj mladá generácia a podľa Čaploviča to dokazuje správnosť vládnej politiky súčasnej koalície na Slovensku.
"Ak sa prejavuje starostlivosť o Slovákov žijúcich v zahraničí, tak sa aktivizuje nielen nostalgická časť generácie, ale aj mladá generácia," uviedol vicepremiér.
Podpredseda vlády sa dnes v Zürichu v sídle Slovenskej katolíckej misie stretol s misionárom Františkom Polákom a oboznámil sa s jeho činnosťou, najmä s problémami pri zabezpečovaní cirkevných obradov v slovenčine, ktoré má tiež evanjelické spoločenstvo. Vicepremiér prisľúbil pomoc prostredníctvom ich orgánov - Konferencie biskupov Slovenska a generálneho biskupstva evanjelickej cirkvi Slovenska. Požiada ich, aby nezabúdali na podporu krajanov v zahraničí a spolu so štátom pomohli realizovať aj vo Švajčiarsku vládnu politiku týkajúcu sa rozvíjania slovenskej národnej identity.
Slovenská menšina žijúca vo Švajčiarsku však podľa Čaploviča nemá žiadne výrazné ťažkosti. "Rozprával som sa so zástupcami samosprávy, kantonálnych vlád aj štátu a všade vysoko hodnotili účasť slovenskej národnostnej menšiny na spoločenskom živote v politickej, vzdelávacej, vedeckej, ekonomickej a kultúrnej oblasti. Vo Švajčiarsku sa treba sústrediť len na to, aby sme oslovili čo najviac príslušníkov našej menšiny, najmä z oblasti intelektuálov, ktorí musia prelomiť našu nedôveru vo vzťahu k nim. Musíme ich osloviť a spolupracovať s nimi. Mnoho Slovákov zo staršej, strednej a najmladšej generácie už totiž pôsobí vo významných pozíciách kultúrnych, vedeckých, vzdelávacích a bankových inštitúcií Švajčiarska, ktorí by mohli pomôcť v prospech rozvoja slovensko-švajčiarskych vzťahov," zdôraznil vicepremiér.
jam dem