Podľa prieskumu CBS, 39 percent vnímalo ako víťaza Obamu, 25 percent McCaina a 36 percent považovalo prvý duel za vyrovnaný. Prieskum InsiderAdvantage bol tesný: Obama 42 percent, McCain 41 a nerozhodnutí 17. Podľa CNN/Opinion Dynamics sa Obama páčil 51 percentám, McCain iba 38.
Celkovo bola však debata nudná. Obaja hovorili iba to, čo už voliči dávno vedia. Navyše debatovali minimálne, skôr iba reagovali na otázky moderátora. Aj moderátor Jim Lehrer oboch vyzýval, aby sa viac spolu rozprávali. Podľa komentátora Washington Post Dana Milbanka bola atmosféra vlažná, Obama bol strohý a McCain sa príliš kontroloval. Aj ľudia na Slovensku so záujmom o americkú politiku, ktorí kvôli debate zostali hore až do piatej ráno, zrejme mali väčší problém pri nej nezaspať.
Napriek tomu, že diskusia sa mala venovať primárne zahraničnej politike a aj tejto témy sa dotkli, zatienila ju finančná kríza. Zdalo sa, že obaja nakoniec odobria Bushov plán hodiť bankám záchranné koleso v podobe 700 miliárd dolárov. „Je to najväčšia kríza od Veľkej hospodárskej krízy," vyhlásil Obama a vždy sa snažil spojiť republikánskeho súpera so zlým vládnutím Georgea Busha. McCain zas hovoril o zmrazení všetkých vládnych výdavkov, ktoré nie sú doslova nevyhnutné.
Hoci voliči mali iní názor, analytikom sa republikán páčil. Iowský novinár David Yepsen nazval debatu ako jednu „z najfundovanejších v histórii a John McCain ju vyhral". Obdobne to videl aj Wall Street Journal. Podľa nich bol demokrat až príliš často v defenzíve. Podľa portálu Politico bola diskusia zatiaľ „najlepšou debatou akú McCain absolvoval". V McCainovom tíme sú však dozaista sklamaní. Nie novinári, ale milióny televíznych divákov rozhodnú voľby.
VIDEO: McCain verzus Obama