NEW YORK. O vývoji blízkovýchodného mierového procesu od konferencie v Annapolise rokoval minister zahraničných vecí SR Ján Kubiš s palestínskym ministrom zahraničných vecí Rijádom al-Malikim v newyorskom sídle OSN.
Palestínsky predstaviteľ popísal situáciu na súčasných izraelsko-palestínskych rokovaniach, ktoré síce označil za plodné čo do počtu, neviedli však zatiaľ k žiadnemu pokroku. Kriticky sa ďalej vyjadroval o izraelskom plnení záväzkov z prvej etapy cestovnej mapy, Izrael dokonca urýchľuje budovanie židovských osád na palestínskych územiach. V tejto súvislosti R. al-Maliki požiadal Európsku úniu o priamu angažovanosť aj v aktivizácii činnosti blízkovýchodného Kvarteta.
J. Kubiš označil za dôležité udržať doterajšie výsledky mierového procesu a ďalej ich rozvíjať. Potvrdil znepokojenie EÚ v súvislosti s pokračujúcou izraelskou politikou osídľovania. SR rovnako ako celá EÚ sa bude aj naďalej angažovať na Blízkom východe v prospech mieru a stability, dodal Kubiš.
Na okraj 63. Valného zhromaždenia OSN rokovali dnes J. Kubiš s filipínskym ministrom zahraničných vecí Albertom Gatmaitanom Romulom. Slovenský minister informoval svojho partnera o aktivitách, ktoré Slovensko podniká pri šírení myšlienok Reformy bezpečnostného sektora (SSR). SR sa dohodla s Indonéziou na organizovaní seminára k SSR v budúcom roku a privítala by aj aktívnu účasť Filipín a ďalších krajín regiónu juhovýchodnej Ázie.
Filipínsky predstaviteľ pripomenul dvadsaťročnú tradíciu demokracie vo svojej krajine a požiadal o podporu kandidatúry Filipín na miesto sudcu Medzinárodného súdneho dvora. Na záver J. Kubiš vyjadril nádej, že sa podarí pripraviť oficiálnu návštevu ministra A. Gatmaitana Romula v SR v blízkej budúcnosti. Filipínsky partner opätoval tieto slová a pozval ministra Kubiša na návštevu Manily.
TASR o tom informoval hovorca Ministerstva zahraničných vecí SR Ján Škoda.
juh