Clearwater 25. septembra (TASR) Demokratický kandidát na amerického prezidenta Barack Obama odmietol v stredu žiadosť svojho republikánskeho súpera Johna McCaina na odloženie prvej spoločnej televíznej debaty v dôsledku finančnej krízy v USA. Podľa Obamu nie je na takýto odklad žiadny dôvod.
Prezidentský kandidát republikánov McCain oznámil, že preruší svoju kampaň s cieľom odvrátiť hospodársku krízu. Arizonský senátor chce pomôcť v Kongrese pri dosiahnutí dohody o záchrannom finančnom pláne vlády v hodnote 700 miliárd USD (14,5 bilióna Sk).
"Podľa mňa je dnes dôležitejšie než kedykoľvek predtým, aby sme sa pred americkým národom prezentovali a ukázali, kam chceme túto krajinu a jej ekonomiku viesť," uviedol Obama v reakcii. Ocenil McCainovu angažovanosť pri hľadaní riešenia, avšak pripomenul, že oba štáby na základe jeho iniciatívy pripravujú v záujme nájdenia kompromisu v Kongrese spoločné vyhlásenie. Zároveň konštatoval, že súčasťou práce prezidenta bude zaoberať sa naraz viac než jednou vecou, takže angažovanosť v riešení finančnej krízy nevylučuje účasť kandidátov na dôležitej volebnej debate.
Demokratický senátor zároveň zdôraznil štyri základné princípy, ktoré by podľa neho mali byť súčasťou prerokovávaného záchranného balíka. Prvou podmienkou je vytvorenie nezávislej komisie pre dohľad nad realizáciou záchranného programu. Keďže by záchrana mala byť financovaná z prostriedkov daňových poplatníkov, Obama je presvedčený, že vláda by mala získať akciové podiely v podporených bankách. Jedným z najdôležitejších bodov pre demokratov a Obamu je aj zahrnutie riešenia na pomoc radovým občanom, ktorým hrozí v dôsledku krízy vyvlastnenie domov. Obama pritom zásadne odmieta individuálne záchranné balíky pre riaditeľov a členov manažmentov podporených finančných inštitúcií.
"Bez ohľadu na to, ako to začalo, toto nie je demokratický alebo republikánsky problém. Toto je americký problém," uviedol a pripomenul, že pokiaľ to bude nutné, vráti sa do Washingtonu a zúčastní sa potrebných rokovaní.
Nákladný záchranný plán predložený vládou Georgea W. Busha sa stretol v Kongrese s politickým odporom, pretože väčšina Američanov (55 percent) je proti financovaniu záchranného plánu z prostriedkov daňových poplatníkov.
(spolupracovníčka TASR Mária Ondruchová) hol