LOS ANGELES. Vo vesmíre sa zrazili dve planéty, ktoré sa navzájom zničili, pričom zanechali obrovský prstenec prachu okolo hviezdy vzdialenej 300 svetelných rokov od Slnka.
"Je to, akoby sa zrazili Zem a Venuša. Astronómovia doposiaľ nič podobné nevideli," povedal profesor fyziky a astronómie na Kalifornskej univerzite v Los Angeles (UCLA) Benjamin Zuckerman.
Hviezda s označením BD+20 307 sa nachádza v súhvezdí Barana.
Vedci sa doteraz domnievali, že vo vyvinutom hviezdnom systéme do seba nemôžu planéty naraziť.
Profesor Zuckerman a astronóm z univerzity v Tennessee Gregory Henry zverejnia výsledky svojho objavu v decembrovom čísle časopisu Astrophysical Journal.
Henry uviedol, že kolíziu nespozorovali priamo, ale k jej zisteniu dospeli na základe obrovského množstva prachu prítomného okolo hviezdy BD+20 307 približne v rovnakej vzdialenosti od nej ako sú Zem a Venuša vzdialené od Slnka.
"Ak na niektorej z planét bol prítomný život, obrovská zrážka zahubila všetko v priebehu niekoľkých minút," podotkol Henry.
Najprv vedci zistili, že hviezda je stará niekoľko miliárd rokov podobne ako Slnko.
Ku kolízii došlo relatívne nedávno, pravdepodobne v uplynulých niekoľko stotisíc rokoch. Henry dodal, že náš slnečný systém nie je chránený pred podobnou zrážkou planét.
"Počítačové modely... zistili malú pravdepodobnosť kolízie Merkúru so Zemou alebo Venušou v nasledujúcej miliarde rokov alebo neskôr," konštatoval Henry.
Počas svojej existencie zaznamenala Zem dve výraznejšie kolízie, jednu s malým planetárnym telesom, z ktorej vznikol Mesiac, a s obrovským asteroidom pred 65 miliónmi rokov, po ktorej zrejme vyhynuli dinosaury.