BRATISLAVA. Výsledok bude závisieť od toho, ako dokáže Sociálnodemokratická strana Rakúska (SPÖ) a Rakúska ľudová strana (ÖVP) v rozhodujúci deň zmobilizovať svojich voličov.
Posledný týždeň pred voľbami sa už prieskumy tradične nekonajú. Podľa väčšiny predchádzajúcich má SPÖ pred ÖVP veľmi tesný náskok. Novým rakúskym kancelárom by sa v prípade víťazstva SPÖ tak mohol stať líder sociálnych demokratov Werner Faymann. Naposledy zverejnený prieskum v rakúskom denníku Kurier pripisoval obom stranám rovnakú 28-percentnú podporu voličov. Poradie za oboma najsilnejšími stranami by podľa prieskumov nemalo výraznejšie prekvapiť. Slobodná Strana Rakúska (FPÖ) by si podľa očakávaní mala s výrazným odstupom a ziskom 16 až 18 percent zabezpečiť jasné tretie miesto. Na štvrtom mieste pravdepodobne skončia Zelení, ktorí predbežne presvedčili 11 až 12 percent voličov. Prekvapiť by mohol krajne pravicový Zväz pre budúcnosť Rakúska (BZÖ), zatiaľ so 6 až 8 percentnou voličskou podporou, Liberálne fórum (LIF) by nemalo presiahnuť hranicu štyroch percent. Skupinu súperiacich politických strán uzatvára Občianske fórum Tirolsko, ktoré leží pod hranicou štyroch percent.
Voľby 28. septembra budú sprevádzať viaceré nové úpravy. O nových zástupcoch v Národnej rade rozhodne podľa rakúskeho ministerstva vnútra okolo 6 350 tisíc oprávnených voličov, čo je o 250 tisíc viac ako pri voľbách v roku 2006. Dôvodom je jednak populačný nárast a jednak volebné právo, ktorým po novom disponujú už 16-roční. Strany sa uchádzajú o obsadenie 183 kresiel, na ktoré poslanci zasadnú po predĺžení volebného obdobia namiesto pôvodných štyroch na päť rokov. Vnútri krajiny sa podľa čiastočne upravených pravidiel bude dať hlasovať aj korešpondenčne. Umožnenie korešpondenčného hlasovania aj pre "domácich" voličov, teda nielen voličov zo zahraničia, sa hodnotí ako prvý krok k modernizácii volebného aktu, ktorí niektorí v dnešnej elektronickej dobe považujú už za anachronický.
Nedeľné voľby v Rakúsku rozhodnú predovšetkým nestáli voliči. Dôvodom je fakt, že konanie voličov je v poslednej dobe stále ťažšie odhadnuteľné. Za posledných 20 rokov sa stali Rakúšania v rozhodovaní flexibilnejší. V súčasných prieskumoch 6 z 10 opýtaných udáva, že už volili rôzne politické strany, zatiaľ čo v polovici 90. rokov tak uviedlo 40 percent a v 60. rokoch dokonca len 10 až 5 percent voličov. Výsledok volieb bude východiskom pri zostavovaní novej vlády.
Rakúsko má dvojkomorový parlament zložený z Národnej rady a Federálnej rady.