New York 23. septembra (TASR) - Minister zahraničných vecí SR Ján Kubiš pokračoval dnes v New Yorku v dvojstranných rokovaniach so svojimi rezortnými partnermi v rámci 63. Valného zhromaždenia OSN.
Ukrajinské úsilie o členstvo v Severoatlantickej aliancii boli ústrednou témou Kubišovho stretnutia so šéfom ukrajinskej diplomacie Volodymyrom Ohryzkom. Ukrajinský minister potvrdil záujem Kyjeva uchádzať sa v decembri o získanie Akčného plánu členstva (MAP) v NATO a požiadal v tejto súvislosti o podporu slovenského partnera. Kubiš upozornil, že súčasná nestabilita na ukrajinskej politickej scéne neprispieva k podpore snáh Kyjeva zo strany členských štátov aliancie.
Na rokovaniach sa hovorilo aj o malom prihraničnom styku a možnostiach liberalizácie vízového režimu na hraniciach medzi EÚ a Ukrajinou. Predmetom Kubišovho rokovania s macedónskym ministrom zahraničných vecí Antoniom Milošoskim boli predovšetkým snahy Macedónska o vstup do EÚ a NATO, ako aj hľadanie riešenia sporu s Gréckom ohľadne názvu tejto balkánskej krajiny. Slovenský minister podporil odhodlanie Macedónska naplniť všetky kritériá potrebné pre vstup do EÚ a NATO.
Kubiš rokoval aj s ministrom zahraničných vecí Indonézie Hassanom Wirajudom. Obaja ministri prejavili záujem na rozvoji bilaterálneho politického dialógu a hospodárskej spolupráce, čo by mala potvrdiť aj pripravovaná návšteva prezidenta SR Ivana Gašparoviča v Indonézii. O jej termíne však vzhľadom na blížiace sa indonézske voľby nepadlo konečné rozhodnutie.
Minister Kubiš poukázal na väčšie možnosti rozvoja dvojstrannej ekonomickej spolupráce po prijatí eura na Slovensku od 1. januára 2009.
TASR o tom informoval hovorca MZV Ján Škoda.