New York 23. septembra (TASR) Aljašská guvernérka a republikánska kandidátka na post viceprezidentky sa počas dvoch dní v rámci Valného zhromaždenia OSN v New Yorku stretne s deviatimi svetovými lídrami.
Nemali by medzi nimi chýbať prezidenti Afganistanu, Iraku a Kolumbie, ale ani bývalý minister zahraničných vecí Henry Kissinger a líder skupiny U2 Bono. Obmedzenie prístupu médií a ich nečakané vylúčenie hneď z prvého stretnutia s afganským prezidentom Hamídom Karzajom však vyvolalo protesty amerických novinárov.
Ďalšími v poradí by mal byť kolumbijský prezident Alvaro Uribe a Henry Kissinger, bývalý minister zahraničných vecí vo vláde Richarda Nixona a Geralda Forda. Na stredajších stretnutiach s gruzínskym prezidentom Mikailom Saakašvilim a ukrajinským prezidentom Viktorom Juščenkom by mal Palinovú sprevádzať aj republikánsky prezidentský kandidát John McCain. Ten bude prítomný aj pri rozhovoroch s premiérom Indie Manhomanom Singhom a lídrom skupiny U2 Bonom.
Organizátori vyvolali hneď pred prvým stretnutím s Hamídom Karzajom negatívne reakcie novinárov, pretože napriek prísľubu sprístupniť stretnutia pre jedného reportéra, ktorý by mal informovať ostatné médiá, povolil volebný štáb iba prítomnosť televíznych kamier a fotografov. Ako informoval reportér ABC, po protestoch umožnili vstup producentovi CNN, proti čomu však protestoval zástupca Karzajovej delegácie. Reportéra po 29 sekundách zo stretnutia vylúčili.
Zorganizovaním série krátkych stretnutí sa podľa komentátorov volebný štáb Johna McCaina snaží rozptýliť pochybnosti o Palinovej skúsenostiach v oblasti zahraničnej politiky. Kandidátku už 2. októbra čaká náročná volebná debata s jej demokratickým oponentom Joeom Bidenom na tému medzinárodnej politiky. Demokrati sériu stretnutí Palinovej však už pred jej začiatkom podrobili kritike, pretože podľa nich ide iba o zdvorilostné príležitosti, z ktorých chce volebný štáb získať fotografie mladej političky a Johna McCaina po boku svetových politikov.
"Veľkým rizikom tejto ich stratégie je, že séria jej individuálnych stretnutí povedie k trojdňovému spravodajstvu o nedostatku jej skúseností v oblasti zahraničnej politiky," uviedla v rozhovore pre CNN demokratická analytička Hilary Rosenová. Republikáni naopak argumentujú, že ide o rovnaký postup ako v prípade niekdajších kandidátov Ronalda Reagana a Billa Clintona, ktorí ako guvernéri takisto nemali dostatok skúseností s medzinárodným politickým dianím.
Zahraničnopolitické skúsenosti Sarah Palinovej sú terčom dlhodobej kritiky demokratov. Ako sa Palinová vo svojom prvom rozhovore pre televíznu stanicu ABC priznala, zatiaľ sa nestretla s hlavou iného štátu. Práve to sa však zásadne zmení počas jej zahraničnopolitického programu v utorok a v stredu v New Yorku.
(spolupracovníčka TASR Mária Ondruchová) hy