Minsk 22. septembra (TASR) - Bieloruský prezident Alexander Lukašenko sa dnes vysmial obavám opozície z budúcotýždňových parlamentných volieb a zopakoval, že krajina splnila všetky podmienky Západu pre konanie slobodných a spravodlivých volieb.
Lukašenko, ktorého obviňujú z prenasledovania oponentov a manipulovania volieb, sa spolieha, že voľby 28. septembra pomôžu vylepšiť vzťahy Bieloruska s Európskou úniou. Pôjde údajne o test pevnosti demokracie v Bielorusku.
Podľa Západu sa v Bielorusku od polovice 90. rokov neuskutočnil žiadny slobodný a spravodlivý prieskum verejnej mienky. Väčšine opozičných kandidátov tentoraz umožnia kandidovať, lídri opozície sa však sťažujú, že im nepovolili prístup k sčítaniu hlasov.
Lukašenko na stretnutí volebných úradníkov podľa tlačových agentúr uviedol, že boli prijaté všetky kroky potrebné na konanie volieb "otvoreným, čestným a demokratickým spôsobom".
"Navyše zatvárame oči pred žartíkmi opozičných kandidátov, takže nemôžu utiecť a roniť slzy nad tým, že sme im nedovolili kandidovať," vyhlásil.
"Nikomu nedovolíme zneužiť situáciu, bez ohľadu na reakcie zo zahraničia... Voľby sa ešte ani nezačali a opozícia sa už vyhráža ich bojkotom a zbiera stany na nový protest v ukrajinskom štýle," pokračoval.
"Nevedia, ako zakryť svoju bezmocnosť a prestať na seba privolávať hanbu pred svetom, pretože doma nemajú autoritu. Musia získať ospravedlnenie v očiach svojich sponzorov," dodal.
O zložení komisií, ktoré budú počítať hlasy, podľa Lukašenka rozhodnú ich predsedovia. Cez víkend uviedol, že zastaví dialóg so Západom, ak jeho predstavitelia voľby neschvália.
Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE), ktorá vyšle na bieloruské voľby stovky pozorovateľov, oznámila, že zatiaľ nedostala záruku, že budú môcť dohliadať aj na sčítanie hlasov. Zároveň podľa nej zlyhala kampaň, ktorá mala voličov oboznámiť s jednotlivými kandidátmi a ich volebnými programami.
Liberálne a nacionalistické opozičné združenia v Bielorusku cez víkend prekonali svoje spory a dohodli sa na spoločnej kampani, pričom odmietli návrhy niektorých aktivistov na bojkot volieb.
Skúsený opozičný predstaviteľ Anatolij Lebedko vyzval kandidátov, aby zabezpečili dôkazy o manipulovaní volieb a začali pokojné protesty, ak sa preukáže, že voľby neboli spravodlivé.
Opozícia, ktorá sa v posledných voľbách v roku 2004 nedostala do parlamentu, má najviac priaznivcov v hlavnom meste, kde sú dostupné alternatívne zdroje informácií. Podľa niektorých aktivistov by v prípade spravodlivých volieb mohla získať 20-30 kresiel v 110-člennom parlamente.
Lukašenko, ktorý sa v desaťmiliónovej krajine teší obrovskej popularite, má zákaz vstupu do západných krajín, napriek sporom o ceny energií však nadviazal tesnejšie vzťahy s tradičným spojencom Ruskom.
Bieloruské súdy v auguste umožnili prepustenie posledných zadržaných, považovaných za "politických väzňov", pripomína agentúra Reuters.