ĽUBĽANA. Slovinskí voliči v nedeľných parlamentných voľbách podporili ľavicovú koalíciu na čele s Borutom Pahorom a vyjadrili tak nedôveru odchádzajúcemu stredopravému premiérovi Janezovi Janšovi zapletenému do úplatkárskeho škandálu a kritizovanému pre jeho štýl vládnutia.
Aj keď oficiálne volebné výsledky budú zverejnené až po 29. septembri, Janša pripustil, že tri stredoľavé strany na čele s Pahorovými Sociálnymi demokratmi (SD) majú "väčšie šance" na sformovanie nasledujúcej vlády.
Sociálni demokrati, ktorých štyridsaťštyriročný predseda Pahor by sa mal stať jedným z najmladších premiérov v rámci Európskej únie, získali 30,5 percenta hlasov a zabezpečili si tak 29 z 90 kresiel v parlamente. Spojenecká strana Zares, ktorá vznikla pred dvoma rokmi, a Liberálnodemokratická strana (LDS) majú 9 a 5 parlamentných miest. Janšova Slovinská demokratická strana (LDS) skončila podľa volebnej komisie so ziskom 29,32 percenta, čo predstavuje zisk 28 kresiel.
Strana Nové Slovinsko (NSi) neprekročilo štvorpercentnú hranicu potrebnú na parlamentné zastúpenie, Slovinská ľudová strana (SLS) sa do parlamentu dostala s 5,24 percentami. Podpora štvrtého člena odchádzajúcej koalície, Demokratickej strany dôchodcov (DeSUS), sa zvýšila zo 4,04 percenta v roku 2004 na terajších 7,45, strana však naznačila, že je pripravená vstúpiť do vlády s SD a ich spojencami. Konečné oficiálne výsledky budú zverejnené po spočítaní volebných lístkov voličov hlasujúcich v zahraničí.
Za "absolútneho porazeného" označili slovinské médiá Janšu. "Mnohí voliči, ktorí podporili Pahora, vlastne hlasovali proti Janšovi," napísal Dnevnik, podľa ktorého voliči tak odmietli Janšovu politickú taktiku blokovania spolupráce s opozíciou, urážanie politických oponentov ako aj snahu kontrolovať médiá.
Janša je aj v centre korupčného škandálu zverejnenom fínskou televíziou, podľa ktorej on a ďalší vládni predstavitelia zobrali úplatky pred podpisom vôbec najväčšieho vojenského kontraktu v Slovinsku s fínskou zbrojárskou firmou Patria v roku 2006. Janša obvinenie odmietol ako "absurdné" a opozíciu a médiá obvinil zo zámerného škandalizovania jeho osoby pred voľbami. Minulý rok ako opozičnú manipuláciu odmietol petíciu proti jeho snahe kontrolovať štátne médiá, ktorú podpísala viac ako štvrtina všetkých slovinských novinárov.
Borut Pahor bude zrejme novým slovinským premiérom
Slovinský ľavicový politik a člen Európskeho parlamentu Borut Pahor sa s najväčšou pravdepodobnosťou stane slovinským premiérom.
Bývalý komunista Pahor stojí na čele slovinských sociálnych demokratov (SD), ktorí sú členmi Strany európskych socialistov (PES).
Štyridsaťštyriročný Pahor, ktorý si v minulosti zarábal aj ako model, za čo si vyslúžil prezývku Barbina, je v Európskom parlamente členom výboru na kontrolu rozpočtu ako aj ústavných záležitostí. Je tiež náhradníkom do zahraničného výboru a je známy ako "muž kompromisu". Pahor má za ženu právničku, s ktorou má syna.
Pahor sa narodil v slovinskom meste Postojna, ktoré bolo v tom čase súčasťou Juhoslávie. Štúdiá sociálnych vied ukončil na univerzite v Ljubljane v roku 1987. Ešte ako študent vstúpil do Komunistickej strany Slovinska. Koncom 80. rokov sa stal jedným z najväčších stúpencov reformistického krídla strany na čele s Milanom Kučanom. V prvých slobodných voľbách v apríli 1990, v ktorých komunisti utrpeli porážku, Pahora zvolili do parlamentu na zozname Ligy komunistov-Strany demokratickej reformy, ktorej predsedom sa stal v roku 1997.
V rokoch 2000-2004 bol predsedom dolnej komory parlamentu (Slovinské národné zhromaždenie) a v roku 2004 ho zvolili za člena Európskeho parlamentu. V roku 2007 sa jeho strana stala druhou najsilnejšou politickou silou v Slovinsku a Pahor sa stal vodcom ľavicovej opozície vlády Janeza Janšu.
Pahor hovorí po taliansky, anglicky, srbsky, chorvátsky a francúzsky.