TBILISI. Pozorovatelia Európskej únie, ktorí budú rozmiestnení v Gruzínsku na základe dohody o prímerí, pricestujú do krajiny v priebehu tohto týždňa. Informoval o tom v pondelok šéf pozorovateľskej misie EÚ Hansjörg Haber.
"Prevažná väčšina personálu príde tento týždeň - zajtra a pozajtra," potvrdil nemecký diplomat v gruzínskej metropole Tbilisi.
Európska únia pravdepodobne rozmiestni približne 300 členov pozorovateľskej misie v Gruzínsku v rámci Francúzskom sprostredkovanej mierovej dohody, ktorá ukončila augustovú vojnu medzi Tbilisi a Ruskom. Informoval dnes o tom nemenovaný predstaviteľ EÚ.
Pôvodne sa plánovalo nasadenie 200 pozorovateľov. "Je nanajvýš pravdepodobné, že to bude vyšší počet," povedal zdroj pre agentúru Reuters. Dodal, že počet členov misie sa bude pohybovať okolo 300, vrátane podporného personálu, aby mohlo 200 pozorovateľov pôsobiť v teréne.
Zvýšenie tohto počtu podľa neho odráža "záujem členských krajín preukázať pripravenosť" na misiu, ktorá by mala začať svoju činnosť 1. októbra a mala by dohliadať na sťahovanie ruských vojsk z Gruzínska v priebehu nasledujúcich desiatich dní od jej nasadenia.
Misia bude neozbrojená a budú v nej pôsobiť policajti, vojaci ako aj experti na ľudské práva a súdnictvo. Na misii sa podieľajú takmer všetky členské štáty dvadsaťsedemčlenného bloku, najväčší podiel bude mať Francúzsko, Nemecko, Poľsko a Švédsko. Haber, ktorý pôsobil ako diplomat v Turecku, Libanone a Rusku, "bude mať zásadnú úlohu pri spustení misie v rámci úsilia EÚ pomôcť vyriešiť krízu v Gruzínsku a posilniť stabilitu v regióne", uviedol vysoký predstaviteľ únie pre zahraničnú politiku Javier Solana.
Gruzínsky prezident Michail Saakašvili má v utorok vystúpiť na Valnom zhromaždení OSN, kde chce svetových lídrov presvedčiť, že agresorom v augustovej vojne bolo Rusko, a vyjadriť sa proti uznaniu nezávislosti separatistických regiónov. Južné Osetsko a Abcházsko po Rusku uznala zatiaľ len Nikaragua. Konflikt, ktorý po rokoch napätých vzťahov medzi Moskvou a Tbilisi vyústil do otvorenej vojny, si vyžiadal na oboch stranách stovky obetí. Rusko obvinilo Gruzínsko z "genocídy" etnických Osetov, Rusko je podľa Gruzínska zodpovedné za etnické čistky Gruzíncov v juhoosetskej oblasti.