Ženeva 20. septembra (TASR) - Najväčší urýchľovač častíc na svete je po nedávnom spustení poškodený viac než sa predpokladalo a ostane mimo prevádzky najmenej dva mesiace. Oznámila to dnes Európska organizácia pre jadrový výskum (CERN).
Experti skúmajú poškodenie Veľkého hadrónového urýchľovača (LHC), ktorý museli zastaviť len 36 hodín po minulotýždňovom spustení. Podľa hovorcu CERN je zatiaľ priskoro hovoriť o presných príčinách poruchy. Zdá sa však, že k nej viedlo chybné elektrické spojenie medzi dvoma magnetmi, ktoré vyústilo do úniku chladiaceho kvapalného hélia, uviedol hovorca pre agentúru Associated Press.
K takýmto poruchám dochádza v urýchľovačoch častíc často, avšak prípad LHC je komplikovanejší, pretože obrovské zariadenie uložené v 27-kilometrovom kruhovom tuneli pod švajčiarsko-francúzskou hranicou má pre maximálnu efektivitu prevádzkovú teplotu blízku absolútnej nule. Nový urýchľovač má vedcom prostredníctvom zrážok častíc pomôcť lepšie pochopiť zloženie a vznik vesmíru.
Oteplenie poruchového sektora LHC, potrebné pre opravu, bude podľa hovorcu CERN trvať najmenej niekoľko týždňov. Po následnom odstránení problému zariadenie znova schladia.
CERN ešte vo štvrtok oznámila, že po úspešnom štarte zastavila urýchľovač pre poruchu transformátora v chladiacom systéme. Po jeho výmene a následných ďalších kontrolách sa však ukázalo, že problém je rozsiahlejší.
Zdroj: Associated Press