SME

Polícia v Kolíne nad Rýnom zabránila väčším incidentom

Kolín nad Rýnom 19. septembra (TASR) - Nemecká polícia, ktorá je v Kolíne nad Rýnom v súvislosti s tzv. Antiislamizačným kongresom vo zvýšenej pohotovosti, ...

KOLÍN NAD RÝNOM. Nemecká polícia, ktorá je v Kolíne nad Rýnom v súvislosti s tzv. Antiislamizačným kongresom vo zvýšenej pohotovosti, nemusela až na menšie incidenty riešiť doteraz väčšie konflikty medzi pravicovými extrémistami a ich odporcami.

Prispel k tomu zrejme aj fakt, že sa zodpovední rozhodli zakázať plánovanú okružnú cestu účastníkov stretnutia európskych pravičiarov mestom so zdôvodnením, že by išlo o "neakceptovateľnú provokáciu".

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Polícia súčasne konštatovala, že hostiteľská organizácia podujatia, kontroverzne vnímané združenie Pro Köln vytvorila "vedomým taktizovaním a mylným informovaním" nebezpečnú situáciu (v meste na rieke Rýn, v ktorom žije viac ako 120.000 moslimov).

SkryťVypnúť reklamu

Aj ich predstavitelia nechýbali dnes medzi stovkami demonštrantov, ktorí pozdvihli v uliciach mesta hlas za výstavbu veľkej mešity, kampaň proti ktorej viedlo iba nedávno práve zoskupenie Pro Köln.

Pri násilnostiach v meste nebol nikto zranený, podľa informácií policajného hovorcu muži zákona zabránili horším následkom pri stretoch oboch táborov, aj keď napätie v meste zostáva citeľné. Dočasne zadržali osem účastníkov antidemonštrácií proti ultrapravicovej akcii, ktorá potrvá v meste do nedele.

Po kritických a dištancujúcich sa reakciách celého radu nemeckých politických i spoločenských organizácií na organizáciu akcie v Kolíne nad Rýnom ostro zareagoval na tzv. Antiislamizačný kongres aj spolkový rezort vnútra v Berlíne.

"Domnievame sa, že takéto podujatie populistov a extrémistov v Kolíne nad Rýnom zaťaží úsilie o dobré vzťahy medzi štátom a moslimskými občanmi," uviedla v hlavnom meste spolkovej republiky hovorkyňa ministerstva vnútra. Preto podľa jej názoru treba privítať snahu mesta a primátora Fritza Schramma reagovať na podujatie prejavmi spolupatričnosti s moslimami.

SkryťVypnúť reklamu

Kontroverzne vnímaná organizácia Pro Köln očakáva na kongrese 1000-1500 účastníkov, vrátane predstaviteľov rakúskych slobodných, belgického Vlaams Belang či francúzskeho Národného frontu, ako aj zástupcov spriaznených zoskupení z Maďarska, Španielska a Veľkej Británie.

Pro Köln je v centre pozornosti nemeckého úradu na ochranu ústavy pre podozrenie z pravicového extrémizmu. Tento subjekt má však zastúpenie aj na kolínskej radnici a v nedávnej minulosti upozornil na seba spomínanou kampaňou proti výstavbe veľkej mešity v meste.

Extrémizmus

Extrémistu Bombica predvádzajú na súd.

Rozhodnutie nie je právoplatné, prokurátor sa proti nemu odvolal.


a 1 ďalší 215
Súvisiace témy: Nemecko
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  2. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  5. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  6. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  7. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  8. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 18 112
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 8 925
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 5 506
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 4 316
  5. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 4 066
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 569
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 2 184
  8. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 1 854
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračná fotografia.

USA uvalili sankcie v čase rozhovorov o jadrovom programe Teheránu.


TASR
Ilustračné foto.

Prokurátora zadržali v októbri.


TASR 2
Na snímke účastníci 14. ročníka podujatia Dúhový Pride.

Obžaloba bola podaná 17. apríla.


TASR

Išlo o plytké zemetrasenie.


TASR

Sportnet

Útočník Komety Brno Kristián Pospíšil.

Slovák cíti krivdu po faule od Lukáša Sedláka z Pardubíc.


Dominik Hašek.

Vyhrážky ruského exprezidenta a expremiéra smerom k Haškovi odsúdil aj premiér Fiala.


TASR
Peter Frühauf.

Spolupráca fungovala skvelo po celé dva roky, povedal hlavný tréner.


TASR
Kaspars Daugavinš v drese Lotyšska na MS v hokeji 2024.

Skúsený útočník zvažuje, či by Lotyšsko nemalo olympijský turnaj bojkotovať v prípade účasti Ruska.


SITA
SkryťZatvoriť reklamu