PEKING, BRUSEL, SOUL. Chemikáliu melamín, ktorej prítomnosť v sušenom mlieku spôsobila v Číne ochorenie viac ako 6200 detí a úmrtie štyroch z nich, objavili aj v Kórejskej republike, a to v strave pre tam chované ryby. Predpokladá sa, že jedovatá látka sa nachádzala v surovine, ktorú pre výrobu rybacej potravy dovážajú z Čínskej ľudovej republiky.
Infografika: Chronológia kauzy kontaminovaného mlieka.
Problémom je však skutočnosť, že z postihnutých rybích fariem vyexpedovali do obchodnej siete už asi 400 ton rýb, pričom podľa juhokórejského výrobcu stravy opustilo jeho produkciu smerom k chovateľom rýb už takmer 600 ton tovaru, uviedla agentúra MTI.
Konzumácia mlieka od väčšiny výrobcov je bezpečná, uviedli predstavitelia čínskej inšpekcie v snahe udržať dôveru verejnosti, ktorou v uplynulých rokoch otriasla séria hrozieb otravy jedlom vrátane vajec, bravčového mäsa a morských plodov.
Štátny úrad pre kontrolu kvality, inšpekciu a karanténu vo vyhlásení na svojej internetovej stránke upozornil na dvoch popredných čínskych producentov mlieka a mliečnych výrobkov.
V takmer jednej desatine vzoriek mlieka z mliekarenských podnikov Mengniu Dairy a Inner Mongolia Yili Industrial Group Co Ltd testy preukázali prítomnosť zakázanej látky melamín, informovala inšpekcia.
Kontaminované je aj čerstvé mlieko
Strach a zneistenie čínskych rodičov rastie po tom, čo úrady pripustili, že nielen sušené mlieko je kontaminované chemikáliou melamín, ale aj čerstvé mlieko.
Mnohé supermarkety preto sťahujú mliečne výrobky zo svojich pultov. Pred šanghajskou detskou nemocnicou sa tlačia rodičia so svojimi novorodencami a malými deťmi. Hoci je rad už menší ako pred niekoľkými dňami, stále ešte musia čakať okolo štyroch hodín na ultrazvuk.
Vedenie nemocnice vyčlenilo mimoriadny priestor, v ktorom tímy lekárov vyšetrujú deti. "Keby sme sa nedozvedeli zo správ o kontaminovanom mlieku, nič nevieme. Naše dieťa kričalo každú noc pri močení. Nevedeli sme prečo," uviedli rodičia 21-mesačného syna. V provincii Hebej protestovali stovky rodičov pred firmou Sanlu, výrobcom sušeného mlieka, a požadovali odškodné.
Štátna kontrola potravín v piatok informovala aj o kontaminácii čerstvého mlieka melamínom. Inšpektori zistili v najmenej desiatich percentách mliečnych výrobkov nebezpečnú chemikáliu.
Postihnuté sú okrem iných väčšie mliekarenské firmy v krajine ako Mengniu, Yili a Bright. Čínske ministerstvo zdravotníctva zatiaľ nezvýšilo počet detí, u ktorých zistili obličkové kamene. Pozorovatelia však tvrdia, že prípadov je oveľa viac než v stredu ohlásených 6244 ochorení.
Potravinová kontrola v Hongkongu nariadila stiahnuť mlieko, jogurty, zmrzlinu a ďalšie výrobky firmy Yili po tom, čo početné testy potvrdili u jej produktov melamín. Hongkonská sieť supermarketov PARKnSHOP odstránila všetky produkty čínskych mliekarenských firiem zo svojich obchodov, v Číne sú naopak tieto výrobky stále v predaji.
Mlieko z Číny sa do únie nedováža
Európska komisia vyzvala v piatok členské krajiny únie, aby vypátrali akékoľvek mliečne výrobky, ktoré sa dostali do bloku, hoci oficiálne sa žiadne mliečne produkty z Číny nedovážajú.
"Komisia... požiadala členské krajiny EÚ, aby sprísnili hraničné kontroly na mliečne výrobky z Číny," povedala novinárom hovorkyňa EK pre záležitosti zdravia. Ako zdôraznila, Čína neexportuje mliečne výrobky do EÚ, no je potrebné zabezpečiť, aby sa takéto výrobky nedostali do únie prostredníctvom tretích krajín.