dov z Rakúska, Nemecka, Slovenska, Francúzska a Grécka, sa bude zodpovedať za trestné činy voči ľudskosti. Brunnera pokladajú za pravú ruku nacistického zločinca - "riešiteľa konečnej židovskej otázky" - popraveného Adolfa Eichmanna.
Parížsky súd Brunnera obviňuje za deportácie 24.000 Židov v rokoch 1943 až 1944, kedy bol šéfom deportačného koncentračného tábora v Drancy v blízkosti francúzskej metropoly Paríža. Prokuratúra rozhodla o žalobe za spomenuté trestné činy v polovici decembra minulého roku, informoval dnes francúzsky advokát Serge Klarsfeld, ktorý je žalobcom nacistu. Brunnera vo Francúzsku už v roku 1954 odsúdili na trest smrti za vojnové zločiny.
Brunner sa už desaťročia nachádza na neznámom mieste na úteku. Údajne sa od roku 1954 pod falošným menom Georg Fischer zdržuje v Sýrii. Vládne kruhy v Damasku však takéto informácie rázne popierajú. Pred piatimi rokmi niektoré zdroje uvádzali, že sa exnacista zdržuje v Južnej Amerike, ďalšie zdroje zase tvrdili, že už je po smrti. V prípade, že by Brunner žil, mal by dnes už 88 rokov.
Proces s jeho osobou by mal byť posledným súdnym procesom proti vojnovým zločincom vo Francúzsku, dodal ďalej Klarsfeld, ktorý je súčasne prezidentom Asociácie príbuzných deportovaných francúzskych Židov (FFDJF). Klarsfeld, ktorý Brunnera žaluje hlavne za deportáciu z 31. júla 1944, kedy bolo deportovaných do nemeckých koncentračných táborov 239 detí vo veku menej ako 15 rokov a ďalších 46 mladých ľudí vo veku do 18 rokov. Všetci deportovaní potom zahynuli vo vyhladzovacom koncentračnom tábore Osvienčim, medzi nimi aj Klarsfeldov otec.
Snahy zadržať a súdiť Brunnera zaznievajú aj z Rakúska, Nemecka a Poľska. Od roku 1987 je Alois Brunner na prvom mieste listiny desiatich najhľadanejších nacistických prominentov rakúskeho centra Simona Wiesenthala. "Lovec nacistov" Wiesenthal apeloval prednedávnom na izraelského premiéra Ehuda Baraka, aby sa zasadil za vydanie Brunnera zo Sýrie. Podľa informácií centra žije nacistický zločinec práve v blízkosti sýrskej metropoly v istom hoteli.
