VILSECK. Americký vojenský súd vo štvrtok rozhodol o sedemmesačnom väzení pre vojaka za jeho účasť na minuloročnej vražde štyroch zadržaných Iračanov. Odsúdený Belmor Ramos (23) bude zároveň zbavený hodnosti špecialistu a prepustený z armády.
Americký poddôstojník sa pred súdom priznal, že pri zabití štyroch Iračanov napomáhal ako strážca. Podľa vyšetrovania skupina amerických vojakov zaviazala štyrom irackým mužom oči a strelila ich do hlavy. Ich telá následne hodila do bagdadského kanálu. Incident sa mal odohrať približne v apríli 2007 v rámci údajnej odplaty za obete na strane americkej 172. pešej brigády v Iraku.
Ramos čelil možnému doživotnému trestu, pomerne mierny trest mu bol udelený vzhľadom na dohodu o priznaní, keď súhlasil s výpoveďou proti ďalším obvineným vojakom zapojeným do zabitia irackých väzňov.
Troch ďalších vojakov - čatárov Johna Hatleya a Michaela P. Leahyho Jr. a rotmajstra Josepha P. Maya z jednotky pôsobiacej v súčasnosti v Nemecku armáda v utorok obvinila z úkladnej vraždy, jej prípravy a marenia spravodlivosti. Termín vojenského súdu v ich prípade zatiaľ nebol určený.