Londýn 26. apríla (TASR) - Americký prezident George W. Bush Taiwanu sľúbil, že mu v prípade potreby poskytne vojenskú pomoc. Vzťahy medzi Taiwanom a USA, ktoré sú garantom nezávislosti tohto ostrova, sa tak po ére Clintonovho strategického partnerstva s Čínou vracajú pod vplyvom Bushovej administratívy do reálneho sveta, konštatuje dnes britský denník Daily Telegraph.
Tieto noviny však zároveň pripomínajú, že pre komunistické vedenie Číny je opätovné získanie Taiwanu pod svoju kontrolu prioritou číslo jeden. A poukazujú tiež na snahu európskych štátov nedať čínskemu vedeniu dôvod k nespokojnosti.
Z pohľadu Británie sa tento opatrný postoj dal chápať v čase, keď bol ešte v hre Hongkong, ale to už niekoľko rokov neplatí. Washington si zaslúži od svojho najbližšieho spojenca väčšiu podporu, domnieva sa Daily Telegraph.
Financial Times si v tejto súvislosti všímajú okolnosti Bushovho vyhlásenia. Americký prezident v jednom televíznom rozhovore sľúbil, že urobí všetko na obranu Taiwanu, čím sa odklonil od tradičného amerického postoja v tejto otázke. No už o niekoľko hodín v inom rozhovore uviedol, že na americkom stanovisku v otázke Taiwanu sa v podstate nič nezmenilo. Táto dvojznačnosť, upozorňujú Financial Times, má v medzinárodnej diplomacii svoje opodstatnené miesto.
Samotná Británia však v mnohých medzinárodných otázkach zaujíma jednoznačný postoj. Dôkazom toho je napríklad rozhodnutie britského Scotland Yardu začať vyšetrovanie irackého prezidenta Saddáma Husajna v súvislosti so zadržiavaním britských občanov ako rukojemníkov v Kuvajte a v Iraku v roku 1990.
Toto rozhodnutie, píše ďalší londýnsky denník Guardian, iniciovala lobistická skupina dotovaná z USA. Z principiálneho hľadiska na ňom nie je nič neospravedlniteľné. Problém by však nastal v okamihu, keď by sa britské súdy mali zaoberať násilím v ďalších štátoch. Tu, pokračuje Guardian, je rozhodujúcim kritériom fakt, či ide o hlavu priateľského alebo nepriateľského štátu. Taký parameter podľa tohto denníka nemôže byť nosným princípom pre uplatňovanie globálnej spravodlivosti.
Úloha medzinárodného sudcu by mala patriť iba medzinárodnému trestnému tribunálu OSN. Len takýto justičný orgán môže mať dostatočne nestranné právomoci, pred ktorými sa žiadny štátnik nebude môcť brániť právom na imunitu, uzatvára Guardian.