BRUSEL. Uviedol to predseda Európskej komisie José Manuel Barroso na dnešnej konferencii venovanej tejto problematike.
Ide o prvé podujatie tohto druhu zorganizované Európskou komisiou a francúzskym predsedníctvom s cieľom hľadať možné riešenia pre zlepšenie situácie Rómov. Konferencia, na ktorej sa zišlo približne 500 zástupcov európskych inštitúcií, národných vlád a občianskych spoločností z celej Európy, sa uskutočňuje v nadväznosti na júlovú správu EK o stratégiách pre podporu začlenenia Rómov do spoločnosti a proti ich diskriminácii.
Šéf EK pripomína, že Rómovia sú oddávna súčasťou Európy, stále sú však najväčšou etnickou skupinou, ktorá čelí extrémnej chudobe, sociálnej exklúzii a diskriminácii.
"Väčšina rómskej populácie, ktorá je niekoľkomiliónová, žije v podmienkach, aké sú jednoducho neprijateľné v Európe 21. storočia. Situácia je znepokojujúca obzvlášť vzhľadom na to, že mladá rómska generácia nemá žiadnu perspektívu," konštatoval Barroso.
Ako ďalej predseda EK upozornil, 77 percent Európanov si myslí, že byť Rómom je nevýhodou v spoločnosti. Európske a národné prieskumy verejnej mienky pritom ukazujú, že tieto negatívne názory sa často opierajú o stereotypy a predsudky.
Začlenenie Rómov do spoločnosti je podľa Barrosa úlohou EÚ ako celku ako aj jednotlivých členských krajín, pričom ide o kompetencie členských štátov, ktoré však možno koordinovať na európskej úrovni. Uskutočňované politiky však musia viesť k tomu, aby sa Rómom zaistil efektívny prístup k vzdelaniu, práci a bývaniu. Barroso takisto poukázal na to, že zmenu nemožno dosiahnuť bez toho, aby si aj Rómovia sami uvedomili svoju zodpovednosť.
"Treba povzbudiť Rómov, aby prevzali kontrolu nad svojím osudom do svojich rúk," tvrdí Barroso.
Podľa komisára pre zamestnanosť a sociálne otázky Vladimíra Špidlu sú Rómovia jedinou menšinou v EÚ, ktorá je vystavená kolektívnej diskriminácii, keď je ich problémom školstvo, bývanie, ako aj zdravotníctvo.
Americký finančník maďarského pôvodu George Soros pripomína, že k radikálnej zmene situácie rómskeho obyvateľstva v nových členských krajinách došlo po páde komunizmu.
"Postavenie Rómov je v súčasnosti v nových štátoch EÚ horšie než za komunizmu," tvrdí Soros. Veľa sa podľa neho dosiahlo v boji proti diskriminácii Rómov v prípade, ak sa obrátili na súd.
"To ale nestačí, treba dať Rómom reálnu šancu zapojiť sa do normálneho života," zdôraznil.
Postavenie Rómov, ktorí sú s ôsmimi až desiatimi miliónmi najväčšou menšinou v Európe, je podľa Bruselu oveľa komplikovanejšie než situácia ostatných etnických skupín. Experti napríklad identifikovali 14 prekážok, ktorým vo všeobecnosti môžu čeliť jednotlivé etnické skupiny pri hľadaní zamestnania. V prípade Rómov je situácia špecifická tým, že sa stretávajú takmer so všetkými z týchto bariér. Patria sem okrem iného nedostatočné vzdelanie, predsudky či negatívne postoje, diskriminácia, nedostatočné jazykové znalosti alebo nedostatočná integračná politika.
Slovenská ministerka práca a sociálnych vecí Viera Tomanová preto dnešný tzv. rómsky summit víta. Podľa nej môže takéto podujatie prispieť k tomu, aby si aj občania na Slovensku uvedomili, že Rómovia sú komunitou, ktorá potrebuje pomoc.
"My riešime rómsku otázku na báze občianskych iniciatív a fakt je, že je potrebné zmeniť postoje spoločnosti aj vo vzťahu k tejto komunite," myslí si Tomanová.
Slovenská vláda ide podľa nej v rámci svojej politiky správnou cestou aj v otázke riešenia rómskej problematiky. Na druhej strane je však potrebné motivovať aj samotných Rómov.
"V každom prípade je dôležité, aby si aj títo ľudia uvedomovali svoju identitu, aby sami prispeli a boli motivovaní k tomu, aby sa zapojili do spoločnosti. Aj mimovládne organizácie by mali pracovať tak, aby sa prostriedky dostali tým, ktorým sú určené," uzavrela ministerka.