Gruzínsku nič nebráni v tom, aby sa stalo členom Severoatlantickej aliancie (NATO) a aliancia sa nenechá od prijatia tejto krajiny odradiť Ruskom. Na návšteve v Tbilisi to v utorok vyhlásil generálny tajomník NATO Jaap de Hoop Scheffer. Súčasťou návštevy Gruzínska, na ktorej ho sprevádzajú aj veľvyslanci všetkých 26 členských krajín NATO, je aj prehliadka mesta Gori, ktoré až donedávna okupovali ruské vojská. Tbilisi v deň návštevy šéfa NATO zverejnilo údajné dôkazy o tom, že ruské jednotky vstúpili na územie separatistického regiónu Južné Osetsko ešte pred tým, ako naň zaútočila gruzínska armáda. To by spochybňovalo argumenty Moskvy, ktorá tvrdí, že vojnu začalo Tbilisi.
"Proces rozširovania NATO bude pokračovať," vyhlásil v utorok Scheffer pred zákonodarcami a študentmi v gruzínskej metropole Tbilisi deň po tom, ako vznikla komisia NATO-Gruzínsko s cieľom sledovať ašpirácie juhokaukazskej republiky. "Žiadna iná krajina nedostane právo veta," upozornil generálny tajomník v jasnej narážke na Rusko. "Dvere do NATO sú pre Gruzínsko stále otvorená dokorán. Nedovolíme, aby naše vzťahy rozbili vonkajšie krajiny." Podľa Scheffera by však Rusko za augustový zásah v Gruzínsku nemalo byť penalizované. "Trestanie Ruska nie je cestou vpred. Cestou vpred je pomôcť Gruzínsku."
Z pohľadu Moskvy je najproblematickejšou časťou Schefferovej dvojdňovej návštevy v Gruzínsku utorňajšia prehliadka mesta Gori. Mesto ešte nedávno okupovali ruské vojská. Momentálne sa ruské jednotky nachádzajú zhruba 20 kilometrov od mesta, v takzvanej nárazníkovej zóne pri Južnom Osetsku.
Návšteva vedenia aliancie v Gruzínsku bola dohodnutá už pred ruskou inváziou do tejto krajiny. Scheffer však trval na jej uskutočnení aj v novej situácii a aj napriek opakovaným protestom Moskvy. Podľa analytikov je Schefferova návšteva v krajine signálom, ktorým chce NATO ukázať Rusku, že Gruzínsko patrí k Západu, aj napriek len postupne sa uvoľňujúcej ruskej okupácii.
Šéf NATO v pondelok v Tbilisi podpísal dohodu o vytvorení spoločnej komisie, ktorej cieľom je posilnenie vzájomnej spolupráce a monitorovanie bezpečnostnej situácie v regióne. Na stretnutí s gruzínskym prezidentom Michailom Saakašvilim Scheffer oznámil, že NATO v decembri opätovne zváži prijatie Gruzínska do Akčného plánu členstva (MAP), čo je posledný stupeň pred samotným prijatím do aliancie.
Pôvodne očakávané prijatie Gruzínska a Ukrajiny do MAP-u na aprílovom summite aliancie v Bukurešti zablokovalo Nemecko a Francúzsko s argumentom, že netreba zbytočne dráždiť Moskvu. Podobné postoje sa dajú podľa niektorých analytikov od týchto krajín čakať aj v decembri.
Gruzínsko v utorok zverejnilo nahrávky telefonických rozhovorov, ktoré údajne dokazujú, že ruské jednotky vstúpili na územie Južného Osetska ešte pred gruzínskym útokom. Má ísť o telefonáty medzi dvoma juhoosetskými pohraničníkmi. Hovorí sa v nich o ruských tankoch a jednotkách vchádzajúcich do oblasti dlho pred začiatkom gruzínskej invázie zo 7. augusta. Obsah nahrávok ako prvý v utorok zverejnil americký denník New York Times, ich autentickosť neskôr potvrdil aj gruzínsky minister vnútra Šota Utiašvili.
Nahrávky podľa neho dokazujú, že "ruské ťažké vojenské stroje vstúpili na územie Gruzínska približne 20 hodín pred začiatkom vojny". "Opäť to dokazuje, že Gruzínsko konalo v sebaobrane a nebol to nevyprovokovaný útok," povedal.
Hovorca ruského ministerstva zahraničných vecí Andrej Nesterenko tieto obvinenia odmietol. Ak by došlo k masívnemu presunu jednotiek, ľahko by ho podľa neho odhalili satelity štátov NATO. "Bolo by veľmi nápomocné, ak by ponúkli takéto satelitné informácie, nám aj celému svetu. Obvinenia založené na tom, že niekoho odpočúvali a niečo začuli, skrátka nie sú seriózne," uviedol Nesterenko.