PEKING. Čína v utorok uviedla, že zavedenie ďalších sankcií voči Iránu nevyrieši bezvýchodiskovú situáciu po odmietnutí Teheránu spolupracovať s jadrovými inšpektormi Organizácie Spojených národov (OSN).
Podľa slov hovorkyne čínskeho ministerstva zahraničných vecí Ťiang Ju Čína dúfala, že Irán bude pokračovať v spolupráci s Medzinárodnou agentúrou pre atómovú energiu (MAAE). Tá vo svojej najnovšej správe z pondelka uvádza, že Irán opakovane blokuje vyšetrovanie OSN. Vážne obavy podľa MAAE spôsobuje to, že sa nedajú prešetriť tvrdenia o pretrvávajúcich iránskych pokusoch vyrobiť jadrové zbrane.
Bezpečnostná rada OSN už uvalila na Teherán tri série sankcií. Biely dom pohrozil ďalšími sankciami, ak sa bude Irán naďalej stavať na odpor. Čína si však myslí, že sankcie nie sú východiskom. Iránsku jadrovú otázku je možné vyriešiť rokovaním a dialógom. "Dúfame, že jednotlivé strany zvýšia diplomatické úsilie na urovnanie sporu mierovou cestou," uviedla hovorkyňa čínskeho ministerstva zahraničných vecí.
V správe MAAE sa uvádza, že Irán nazhromaždil tretinu množstva obohateného uránu, ktorý by sa dal znovu spracovať na materiál pre jadro jadrovej zbrane. Predstavitelia OSN oboznámení so správou však zdôraznili, že iránske známe jadrové programy, ktoré sú pod dohľadom MAAE, nenaznačujú, že by chcel ísť touto cestou.