HARARE.
Podľa spravodajcu agentúry AFP obe skupiny najskôr začali spievať piesne hanobiace priaznivcov opačného tábora, a následne po sebe začali hádzať kamene a púšťať sa do potýčiek. Znepriatelené skupiny demonštrantov nakoniec od seba oddelila polícia. Podľa správ niektorých médií sa stúpenci oboch táborov pokúšali násilím vniknúť aj do hotela, kde Tsvangirai s Mugabem práve podpisovali koaličnú dohodu, no polícia im v tom zabránila.
Mugabe a opozičný vodca Tsvangirai podpísali koaličnú dohodu po troch mesiacoch vyjednávaní. Dohodli na tom, že 84-ročný Mugabe zostane prezidentom a Tsvangirai sa stane premiérom. Prvým vicepremiérom bude Arthur Mutambara z menšej opozičnej strany. Podrobnosti dohody oznámil novinárom juhoafrický prezident Thabo Mbeki, ktorý rozhovory medzi Mugabem a Tsvangiraiom sprostredkoval.
Podľa správ, ktoré prenikli do médií, by mala mať nová vláda 31 členov, z čoho 16 pripadne predstaviteľom opozície a 15 zástupcom Mugabeho strany. Opozícia by mala prevziať kontrolu polície, Mugabemu by mala zostať v rukách armáda.
Tsvangirai zvíťazil nad Mugabem v prvom kole tohtoročných prezidentských volieb, z druhého však na poslednú chvíľu odstúpil. Odôvodnil to tým, že nechce svojich priaznivcov vystavovať nebezpečenstvu útokov zo strany Mugabeho stúpencov. Tsvangiraia, ktorý obvinil Mugabeho zo systematického zabíjania priaznivcov opozície, odvtedy Mugabeho režim niekoľkokrát zatkol.
Veľká Británia v pondelok vyhlásila, že novú zimbabwiansku vládu "v zásade" podporuje. "V zásade sme pripravení novú zimbabwiansku vládu podporiť. Ale rozsah a konkrétna podoba tejto podpory bude závisieť na jej činoch," oznámil v pondelok hovorca britského premiéra Gordona Browna. Londýn pritom Mugabeho označuje za diktátora. Pre jeho pozvanie na posledný summit EÚ a afrických štátov Brown účasť na podujatí bojkotoval. Zimbabwe bolo až do roku 1980 britskou kolóniou.