BRUSEL. Príprava októbrového summitu Európskej únie, situácia v Gruzínsku, na západnom Balkáne a najnovší vývoj v Zimbabwe budú na programe zasadnutia ministrov zahraničných vecí členských krajín EÚ, ktoré sa koná v pondelok v Bruseli. Slovensko bude zastupovať šéf diplomacie Ján Kubiš.
Ministri sa budú venovať návrhu agendy summitu pripravenej francúzskym predsedníctvom. Októbrové stretnutie európskych lídrov sa bude zaoberať Lisabonskou zmluvou, ktorej ratifikáciu skomplikovalo Írsko, keď jeho voliči v referende tento dokument odmietli. Ďalšími summitovými otázkami budú imigračná a azylová politika, ako aj zhodnotenie situácie v Gruzínsku.
Gruzínsko-ruskému konfliktu bol venovaný mimoriadny summit, ktorý sa konal 1. septembra a ministri sa v pondelok k tejto téme vrátia, pričom by malo padnúť rozhodnutie o vyslaní nezávislej civilnej pozorovateľskej misie do Gruzínska. Dvestočlenná misia by sa mala presunúť do regiónu do konca mesiaca. V súvislosti s Gruzínskom budú šéfovia diplomacií debatovať aj o prípravách darcovskej konferencie pre tento kaukazský štát.
Ďalšou témou zasadnutia Rady EÚ pre všeobecné záležitosti a vonkajšie vzťahy je vývoj v Zimbabwe po tom, ako sa dosiahla dohoda o deľbe moci medzi vládnucou stranou prezidenta Zimbabwe Roberta Mugabeho a najsilnejšou opozičnou stranou Hnutie za demokratickú zmenu. Európska komisia to označila za pozitívny krok, zatiaľ však považuje za predčasné vyjadrovať sa k možnosti uvoľnenia zmrazenej pomoci a zrušenia sankcií pre africkú krajinu.
Ministri prehodnotia tiež situáciu na západnom Balkáne s dôrazom na Srbsko. Na svojom júlovom zasadnutí rada privítala zadržanie bývalého bosnianskosrbského prezidenta Radovana Karadžiča, považované za dôležitý krok na ceste zbližovania Belehradu s EÚ.
Európska komisia i niektoré krajiny zastávajú názor, že Srbsko by malo za to dostať odmenu v podobe obchodných výhod vyplývajúcich zo Stabilizačnej a asociačnej dohody (SAA). Tá sa síce podpísala ešte v apríli, zatiaľ sa však neratifikovala, pretože podmienkou je plná spolupráca Srbska s Medzinárodným tribunálom pre zločiny v bývalej Juhoslávii (ICTY).
Predovšetkým Holandsko požaduje, aby haagsky tribunál potvrdil, že Belehrad vyvíja maximálne úsilie s cieľom zadržať aj generála Ratka Mladiča, ktorého ICTY obviňuje zo spáchania genocídy.
Hlavný žalobca ICTY Serge Brammertz, ktorý sa takisto zúčastní na pondelňajšom zasadnutí, tento týždeň navštívil Srbsko a od srbských predstaviteľov dostal ubezpečenia, že úrady urobia všetko pre Mladičovo zatknutie.