BRUSEL. Občanov Európskej únie znepokojujú klimatické zmeny a preto jednoznačne podporujú kroky zamerané na boj proti tomuto javu. Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky Eurobarometer, ktorý dnes zverejnila Európska komisia a Európsky parlament.
Podľa prieskumu sa tri štvrtiny respondentov stavajú k problematike klimatických zmien vážne, keď ho 62 percent opýtaných označilo po chudobe za druhý najzávažnejší problém, ktorému čelí svet v súčasnosti. Tvrdí to aj 66 percent Slovákov.
Šesť z desiatich občanov EÚ si však myslí, že klimatické zmeny nie sú neriešiteľným problémom. Vyše polovica Európanov takisto pripúšťa, že boj proti klimatickým zmenám môže mať pozitívny dopad na ekonomiku. Slováci patria spolu s Grékmi, Dánmi a Švédmi k národom, ktoré sú najviac presvedčené o tom, že k obmedzeniu dopadov klimatických zmien môže prispieť väčšie využívanie biopalív.
Ciele, ktoré si stanovila EÚ pre redukciu emisií skleníkových plynov (zníženie o 20 percent do roku 2020 v porovnaní s rokom 1990)a pre zvyšovanie podielu energie z obnoviteľných zdrojov (na 20 percent do roku 2020), sú podľa väčšiny občanov EÚ primerané alebo dokonca príliš nízke.
Eurobarometer ukázal, že Európania majú ešte stále nedostatok informácií o tejto problematike a o dôsledkoch klimatických zmien. V prípade Slovenska 45 percent respondentov uviedlo, že sú dobre informovaní, zatiaľ čo 54 percent si myslí, že nemá dostatočné informácie o dopadoch klimatických zmien. Podobné výsledky sa ukázali aj v prípade informovanosti o príčinách tohto javu (43:54).
Takmer osem z desiatich respondentov je presvedčených, že priemysel nebojuje dostatočne proti klimatickým zmenám, 67 percent kritizuje nedostatočné kroky zo strany občanov samotných, 64 percent zo strany národných vlád a 58 percent zo strany EÚ ako celku.
Celkovo 61 percent opýtaných (67 percent Slovákov) uviedlo, že aj oni urobili niečo v boji proti klimatickým zmenám, pričom ide najmä o separovanie odpadu, či šetrenie energiou. Väčšiu časť odpadu separuje podľa prieskumu 82 percent Slovákov, zatiaľ čo 73 percent odpovedalo, že šetria v domácnosti energiou a rovnaký podiel šetrí aj vodou.
Dovedna 44 percent respondentov v EÚ (49 percent Slovákov) prejavilo ochotu platiť viac za energiu zo zdrojov, ktoré znečisťujú menej životné prostredie. Tridsať percent Európanov (17 percent Slovákov) sa však k takejto možnosti stavia odmietavo.
(spravodajkyňa TASR Monika Poláková) juh