LIMA. Archeológovia v Peru objavili čeľustnú kosť ešte nenarodeného dieťaťa medzi pozostatkami obetovanej ženy v hrobke, ktorú datujú do čias pred Inkami.
Znamenalo by to, že kultúra údolia Lambayeque na severozápade Peru praktizovala netypické obetovanie tehotných žien a ich detí, uviedla dnes agentúra Associated Press.
Pozostatky ženy a jej nenarodeného dieťaťa objavili v hrobke s troma ďalšími obetovanými ženami a niekoľkými obetovanými lamami, uviedol šéf tímu archeológov Carlos Wester La Torre.
Peruánski archeológovia objavili na nálezisku Chotuna Chornancap pozostatky siedmich žien v dvoch hrobkách. Nálezy naznačujú, že im podrezali hrdlo.
Obetovanie tehotných žien je "veľmi neobvyklé" v pre-inkskom svete, uviedol uznávaný peruánsky archeológ Walter Alva. "Pojem plodnosti bol veľmi rešpektovaný, takže toto by mohlo predstavovať obetovanie počas veľmi dôležitého náboženského sviatku," povedal.
Chotuna Chornancap je posvätným miestom kultúry údolia Lambayeque, ktorej rozkvet datujú v Peru medzi rokmi 800 až 1350 nášho letopočtu.
Wester La Torre sa domnieva, že obety vykonali pri príležitosti rekonštrukcie svätyne pri Chotuna Chornancamp, alebo na počesť významného predstaviteľa kultúry Lambayeque, ktorý mohol byť pochovaný v blízkosti.
Archeológ ďalej dodal, že jeho tím plánuje pokračovať vo vykopávkach na nálezisku a vyjadril nádej, že sa im podarí objaviť centrálnu hrobku, ktorá by sa tam mohla nachádzať.
Ďalší archeológ Luis Guevara v stredu uviedol, že pri ďalších výkopových prácach bolo objavených osem hrobiek s pozostatkami 21 tiel vo svätyni v pevnosti Sacsayhuaman v niekdajšom inkskom hlavnom meste Cuzco. Guevara upresnil, že najrozsiahlejšia hrobka obsahovala desať tiel, pravdepodobne sluhov inského šľachtica pochovaného v svätyni.