WASHINGTON. Biely dom odovzdal v stredu v neskorých hodinách návrh americko-indickej dohody o jadrovej spolupráci Kongresu na konečné schválenie.
Návrh dohody, ktorú podpísal americký prezident George W. Bush a indický premiér Manmohan Singh v júli roku 2005, umožňuje Indii prístup k západným technológiám a lacnej atómovej energii za predpokladu, že krajina pristúpi na jadrové inšpekcie svojich jadrových zariadení.
Skupina 45 krajín vyvážajúcich nukleárne palivo a technológiu schválila v začiatkom septembra uvoľnenie obchodu s Indiou. Rozhodnutie, ku ktorému dospela vo Viedni Skupina jadrových dodávateľov (NSG) po troch dňoch diskusií, bolo kľúčové pre naplnenie americko-indickej zmluvy o jadrovej spolupráci.
India môže dovážať nukleárne materiály pre svoj civilný jadrový program aj napriek tomu, že nepristúpila k Zmluve o nešírení jadrových zbraní (NPT). Dôležitý krok pre umožnenie americko-indickej spolupráce v jadrovej oblasti urobila Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE), ktorá začiatkom augusta schválila dohodu o inšpekciách v indických jadrových zariadeniach.
Podľa Washingtonu dohoda vytvorí strategické partnerstvo s najväčšou demokraciou sveta a Indii umožní, aby svoj stále rastúci dopyt po energii napĺňala spôsobom šetrným k životnému prostrediu.