Predvolebná kampaň v Amerike sa dnes na chvíľu zastaví. Obaja kandidáti na prezidenta dnes bok po boku vystúpia v New Yorku.
Barack Obama a John McCain pred pietnou spomienkou na 11. september 2001 dokonca vydali spoločné vyhlásenie: „Všetci prichádzame nie ako demokrati alebo republikáni, ale ako Američania.“
Každý to rád inak
Dnes vojna proti terorizmu súperov spojí, no práve táto téma patrí v ich predvolebnej kampani medzi najspornejšie.
Už len pri Iraku sú ich pohľady veľmi odlišné. Barack Obama sľubuje čo najrýchlejšie stiahnutie vojakov z krajiny a posilnenie jednotiek v Afganistane, kde sa ťaženie prezidenta Georgea Busha proti teroristom začalo.
Veterán McCain chce v Iraku ostať, kým nebude úplne bezpečný. Obama mu odkazuje: „Teroristickú sieť, ktorá operuje v 80 krajinách sveta, neporazíte okupáciou Iraku. McCain rád hovorí o tom, že bude Ládina prenasledovať až k bránam pekla. Ale nepôjde ani k jaskyni, v ktorej býva.”
McCain: Dokončime začaté
Senátor z Arizony naopak tvrdí, že vojnu v Iraku treba v prvom rade vyhrať. Už dávno kritizoval Pentagon, že je v zemi málo amerických vojakov. Za ich zvýšenie hlasoval, i keď to nebolo populárne.
„Radšej prehrám voľby, než by mala moja krajina prehrať vojnu,” týmito slovami mal McCain podľa svojich voličov naplniť republikánske heslo krajina na prvom mieste.
Násilie v Iraku po zvýšení vojsk naozaj kleslo a McCain z toho dnes ťaží.
Obama: Hovorme s Iránom
Irán z osi zla nezmizne ani po novembrových voľbách. McCain i Obama chcú zabrániť tomu, aby získal jadrovú zbraň.
McCain plánuje v podstate pokračovať v súčasnej Bushovej politike hrozieb a sankcií. Barack Obama chce s Ahmadínedžádom najprv rokovať a to bez vopred daných podmienok.
V jednom sa však predsa len zhodujú. Tak Obama, ako aj McCain chcú zrušiť spornú väznicu Guantánamo na Kube, ktorú dal Bush zriadiť pre podozrivých teroristov z celého sveta. Držaním desiatok ľudí bez akéhokoľvek obvinenia, či obhajcu, si vytvárajú zlé meno medzi ľudskoprávnymi organizáciami.
McCain ju plánuje presunúť do Spojených štátov. Obama chce podozrivým zabezpečiť právo na legitímny proces. Od republikánov si za to vyslúžil tvrdú kritiku: „AlKáida stále chce Amerike zasadiť katastrofický úder. A on sa obáva, že im nikto neprečíta ich práva,“ oponovala Obamovi McCainova dvojka Sarah Palinová vo svojom ohnivom prejave na republikánskom konvente.
Súperi sa často navzájom obviňujú z toho, že ten druhý ostal v minulosti. Bývalý hovorca komisie pre vyšetrovanie útokov z 11. septembra Alvin Felzenberg si myslí, že obaja sa zasekli v boji na zahraničných frontoch, mali by však viac myslieť na bezpečnosť priamo v Spojených štátoch. „Mali by sa stretnúť s ministrom pre vnútornú bezpečnosť, prezidentom. A zistiť, čo ešte treba urobiť pre zaistenie bezpečnosti doma,“ povedal Felzenberg.
Či už v novembri vyhrá Obama alebo McCain, ani jeden z nich sa nevyhne problémom, ktoré im Bush prenechá. © SME
FOTO – REUTERS, ČTK/AP |
Autor: Anetta Kubalova, dopisovateľka SME Washington