Paríž 9. septembra (TASR) - Ministri členských štátov Európskej únie sa dnes dohodli na zriadení úradu, v rámci ktorého budú zdieľať informácie o uchádzačoch o azyl, odborníkoch na azylovú problematiku a tlmočníkoch. Urobili tým ďalší krok smerom k harmonizácii azylovej politiky v rámci EÚ.
Členské krajiny únie si stanovili za cieľ vytvorenie spoločného azylového systému do roku 2012 v nádeji, že ak zjednotia azylové procedúry, žiadosti o azyl sa v rámci 27-členného bloku rozdelia rovnomernejšie a systém bude spravodlivejší.
"Najdôležitejšie je... vymaniť sa z azylovej lotérie, ktorú máme dnes," uviedol švédsky minister pre migráciu a azylovú politiku Tobias Billstrom na tlačovej konferencii v Paríži v závere dvojdňového stretnutia ministrov členských štátov EÚ o azylových záležitostiach.
Európa je najčastejšou destináciou žiadateľov o azyl. EÚ podľa údajov štatistického úradu Eurostat v roku 2006 prijala takmer 200.000 žiadostí o azyl, udelila ho však len približne siedmim percentám uchádzačov.
Uchádzači o azyl sú povinní podať žiadosť v prvej členskej krajine EÚ, do ktorej vstúpia, v praxi to však mnohí nerobia.
Rozdielnosti medzi azylovými politikami jednotlivých členských krajín spôsobujú, že mnoho utečencov ilegálne cestuje po Európe s cieľom dostať sa do krajiny, v ktorej majú väčšiu šancu získať právo pobytu.
Ministri uviedli príklad Iračanov, ktorí sa dostanú na Cyprus, Maltu alebo do Grécka, a odtiaľ sa pokúšajú cestovať do Švédska, kde je úspešných pri získavaní azylu väčšie percento Iračanov.
Zlepšenie spolupráce medzi členskými štátmi EÚ v oblasti imigračných a azylových záležitostí je jednou z priorít polročného francúzskeho predsedníctva únie, ktoré potrvá do 31. decembra 2008.
"Na tomto stretnutí sme urobili významný krok vpred," uviedol francúzsky minister pre imigráciu Brice Hortefeux. Ďalej informoval, že Malta navrhla zavedenie systému koordinovaného presídľovania v rámci EÚ, ktorý by umožňoval krajinám prepravovať utečencov do ďalších členských krajín únie. To by umožnilo malým štátom ako Malta a Cyprus, na ktorých území utečenci vstupujú do Európskej únie, aby boli štedrejšie pri udeľovaní azylu s vedomím, že nemusia v krajine dlhodobo hostiť všetkých úspešných žiadateľov o azyl.
Európska komisia oznámila, že vyšle delegáciu do Sýrie a Jordánska s cieľom zhodnotiť situáciu irackých utečencov pod dočasnou ochranou Úradu vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) a prípadne presídliť niektorých do Európy.