Londýn 26. apríla (TASR) - Britská vláda sa rozhodla zmierniť politiku masového zabíjania dobytka, ktorú doteraz považovala za najúčinnejšiu zbraň v boji proti epidémii slintačky a krívačky. Pre tento krok sa vláda rozhodla po tom, ako začala nákazlivá choroba dobytka ustupovať. V stredu sa objavilo 18 nových prípadov, kým v čase, keď epidémia vrcholila pribudlo za deň 43 nových ohnísk nákazy.
Toto rozhodnutie dnes formálne oznámi v parlamente premiér Tony Blair a zároveň udelí "milosť" teliatku, ktoré sa narodilo 13. apríla a nejakým zázrakom prežilo smrtiacu injekciu. Osud malej Fénix, pomenovanej po bájnom mytologickom vtákovi, ktorý vstal z popola, zaujal aj britské médiá, ktoré mu v stredu venovali maximálnu pozornosť. Noviny teliatku predpovedajú dlhý život. Fénix sa stala symbolom nádeje britských farmárov.
Premiér Tony Blair už v stredu informoval parlament, že podľa niektorých expertov je epidémia na ústupe. Aj hlavný poradca vlády pre otázky vedy, David King sa domnieva, že Británia má už to najhoršie za sebou.
Lekári a verejnosť však zatiaľ s napätím očakávajú na výsledky testov troch ľudí, ktorí sa možno nakazili slintačkou a krívačkou. Jeden z pacientov, mäsiar Paul Stamper, ktorý pomáhal na bitúnku likvidovať dobytok, sa obáva, že príde o prácu. Aj keď podľa expertov po jeho vyliečení žiadne riziko prenosu choroby nehrozí, Stamper má strach, že ho už nikto nezamestná.
1 3 lb ed