PCHJONGJANG. Severokórejského vodcu Kim Čong-ila pravdepodobne v ostatných týždňoch postihla mozgová porážka. Uviedla to dnes predstaviteľka americkej tajnej služby, ktorú citovala agentúra Reuters.
"Vyzerá to tak, že Kim Čong-ila opäť postihlo zhoršenie zdravotného stavu, pravdepodobne mozgová príhoda," povedala predstaviteľka, ktorá si neželala byť menovaná.
Podľa tohto zdroja nevidieť žiadne signály, že nastane transformácia moci a určiť, či je ešte Kim schopný vládnutia, by "znamenalo veľa špekulovať".
Juhokórejský denník Čoson Ilbo uviedol, že 66-ročný Kim Čong-il údajne trpí chronickým ochorením a minulý mesiac skolaboval. Denník citoval juhokórejský diplomatický zdroj v Pekingu.
Hovorkyňa Bieleho domu Dana Perinová na otázku, či severokórejského vodcu postihla mozgová porážka, odpovedala: "Nemáme žiadne takéto informácie týkajúce sa (zverejnenej) správy."
Neukázal sa na prehliadke
Kim Čong-il sa neukázal na utorkovej slávnostnej vojenskej prehliadke na počesť 60. výročia založenia krajiny. Informovala o tom japonská tlačová agentúra Kjódo v správe z hlavného mesta KĽDR Pchjongjang.
Udalosť a vodcovu prípadnú prítomnosť pozorne sledovali nielen médiá, ale aj obyvatelia celej krajiny, lebo nedávno sa objavili správy, že do ústrania utiahnutý 66-ročný Kim Čong-il je vážne chorý.
Zdravotný stav vodcu je jedným z najprísnejšie strážených tajomstiev ázijského komunistického štátu. Správy o jeho chorobách sa objavujú pravidelne, tento rok sa dokonca vynorila informácia, že zomrel, čo vláda KĽDR okamžite poprela.
Samotný Kim Čong-il sa k svojmu zdravotnému stavu vyjadril osobne ešte na summite s juhokórejským prezidentom v októbri 2007, kde poprel špekulácie médií o svojej chorobe. "Robím pokroky a výborne sa zotavujem. Zdá sa, že sú to spisovatelia, a nie novinári," vyhlásil vtedy.
Kim Čong-il sa podľa tlačovej agentúry Kjódo neukázal na prehliadke, na ktorej sa v minulosti vždy zúčastnil a sledoval veľké množstvá vojakov kráčajúcich husím pochodom. Státisíce Severokórejcov napriek tomu jednotne vykrikovali heslá vychvaľujúce vodcu.
Prísne sledovaná prehliadka
Triumfálna vojenská prehliadka pri príležitosti 60. výročia založenia KĽDR sa konala v čase, keď izolovaný komunistický štát začal cúvať z plnenia dohody o nukleárnom odzbrojení.
Juhokórejská armáda uviedla, že Severná Kórea zhromažďovala zbrane niekoľko dní, aby ich mohla v hlavnom meste predviesť počas veľkolepej slávnostnej prehliadky.
Vojenskí experti pozorne sledujú tieto vynikajúco zorganizované prehliadky, aby zistili, či tajnostkárska KĽDR nepredvedie aj nejaké nové zbrane.
"Severná Kórea pravdepodobne chce zdôrazniť, že jej armáda dokáže na rozkaz ubrániť jednotu vo vnútri krajiny a zabezpečiť lepšiu pozíciu v medzinárodných rokovaniach o zákaze jadrových zbraní," uviedol juhokórejský denník Čoson Ilbo, ktorý citoval vládny zdroj zo Soulu s dobrými znalosťami o KĽDR.
Severná Kórea začala demontovať svoj jadrový reaktor v Jongbjone sovietskeho typu vlani v novembri, ako to požadovala zmluva s piatimi regionálnymi veľmocami o poskytnutí medzinárodnej pomoci.
KĽDR, ktorá pred dvoma rokmi uskutočnila jadrové skúšky, splnila väčšinu požadovaných krokov týkajúcich sa odzbrojenia a podľa expertov by trvalo najmenej rok, kým by reaktor znova uviedla do činnosti.
Severná Kórea však v auguste prerušila demontáž reaktora v Jongbjone, pretože ju rozhnevali USA, ktoré ju napriek sľubom nevyškrtli zo zoznamu krajín podporujúcich terorizmus.