MOSKVA 5. septembra (SITA/AP) - Rusko v piatok dosiahlo významný diplomatický úspech, keď pre svoj vojenský zásah v Gruzínsku získalo podporu šiestich bývalých sovietskych republík. Ako vyhlásil ruský prezident Dmitrij Medvedev, lídri členských štátov Organizácie Zmluvy o kolektívnej bezpečnosti (OZKB) počas piatkového summitu v Moskve podpísali deklaráciu, ktorá odsudzuje gruzínsky útok s cieľom opätovne získať kontrolu nad separatistickou oblasťou Južné Osetsko.
Prezidenti členských krajín organizácie združujúcej Arménsko, Bielorusko, Kazachstan, Kirgizsko, Rusko, Tadžikistan a Uzbekistan v deklarácii vyjadrili "hlboké znepokojenie nad pokusom Gruzínska vyriešiť konflikt v Južnom Osetsku silou, ktorý viedol k početným obetiam medzi civilným obyvateľstvom a mierovými silami a zanechal vážne humanitárne následky". Zároveň podporili "aktívnu úlohu Ruska v podpore mieru a bezpečnosti v regióne". Podobné formulácie použili vo svojom štvrtkovom vyhlásení ministri zahraničných vecí OZKB. Lídri organizácie však zatiaľ nenasledovali príklad Ruska, ktoré uznalo nezávislosť oboch gruzínskych separatistických provincií - Abcházska a Južného Osetska. Podľa Medvedeva budú členovia v tejto veci "vychádzať zo svojich národných záujmov".
Rusko vyslalo svoje vojská do Gruzínska v noci zo 7. na 8. augusta, po tom, ako sa Tbilisi pokúsilo násilím prevziať kontrolu nad proruským odštiepeneckým regiónom Južné Osetsko. Moskva vojenské operácie zastavila po piatich dňoch, odmietla však úplne stiahnuť svoje jednotky z gruzínskeho vnútrozemia. Argumentuje tým, že ide o mierové sily, ktorých prítomnosť umožňuje jeden z článkov dohody o prímerí sprostredkovanej Francúzskom. Gruzínsko ruskú prítomnosť považuje za okupáciu, v čom ho podporujú západné mocnosti.