BRATISLAVA 4. septembra (SITA/AFP) - Podľa očakávaní budú sobotňajšie prezidentské voľby v Pakistane triumfálnym návratom Asifa Alího Zardárího na politickú scénu, ktorú musel kedysi opustiť pre obvinenia z korupcie. Vdovec po zavraždenej expremiérke Bénazír Bhuttovej je favoritom vládnej Pakistanskej ľudovej strany (PPP), zatiaľ čo koaličná Pakistanská moslimská liga (PML-N) bývalého premiéra Nawáza Šarífa podporila vlastného kandidáta, bývalého najvyššieho sudcu Saíd-az-zamána Siddíkího. Tretím uchádzačom o post hlavy štátu je generálny tajomník rovnomennej stredopravicovej strany Pakistanská moslimská liga (PML-Q) Mušáid Hussajn, blízky spolupracovník odchádzajúceho prezidenta Parvíza Mušarrafa. O nástupcovi nepopulárneho Mušarrafa, ktorý odstúpil pod hrozbou obvinení 18. augusta, budú rozhodovať obe komory pakistanského parlamentu a štyri provinčné zhromaždenia.
Víťazstvo Zardárího je považované za isté, keďže PPP a jej spojenci majú vo volebnom zbore jasnú prevahu. Šaríf sa rozhodol Zardárího nepodporiť pre spor týkajúci sa rehabilitácie sudcov odvolaných Mušarrafom. Kontroverzné sú aj nadštandardné právomoci prezidenta, ktoré nechal Mušarraf zakotviť v ústave. Hlava štátu môže podľa nich odvolať premiéra, vládu, ale aj rozpustiť volený parlament. Pakistanský prezident je zároveň veliteľom ozbrojených síl a vymenúva provinčných guvernérov, predsedu volebnej komisie, ako aj generálneho prokurátora.
Zardárího kariéru v minulosti poznačili početné obvineniam, ktoré boli podľa neho politicky motivované. Z tohto obdobia pochádza jeho populárna prezývka "Pán desať percent". 52-ročný politik strávil vo väzení 11 rokov a od posledných obvinení ho oslobodila až minuloročná amnestia. V očiach Pakistancov však Zardárí zostáva osobnosťou s pochybnou povesťou, ktorá vzbudzuje nedôveru. Ako uviedol pre tlačovú agentúru AFP bývalý poslanec Šafkát Mahmúd, ktorý je v súčasnosti politickým analytikom, Zardárí bol okrem iného obvinený z korupcie, vydierania a vraždy. "V mysliach mnohých ľudí nie je čistý ani nevinný, a toto je obrovským nedostatkom v jeho kandidatúre na najvyšší úrad v krajine," upozorňuje Mahmúd. Zardárímu sa navyše nepodarilo vyvrátiť názory, že je z veľkej časti zodpovedný za problémy svojej manželky, ktorým čelila ako premiérka. Zardárí sa oženil za Bhuttovú v roku 1987 ako pomerne neznámy človek, zakrátko sa však stal ministrom. Je známe, že po odvolaní Bhuttovej vlád bol vždy medzi prvými zatknutými osobami. Na politickú scénu ho vrátila až Bhuttovej smrť pri decembrovom atentáte na predvolebnom mítingu v Ráwalpindi. Po rokoch vylúčenia prevzal vedenie Bhuttovej PPP, ktorá zvíťazila vo februárových parlamentných voľbách a snaží sa udržať krehkú koaličnú vládu. Členovia strany navrhli Zardárího za svojho kandidáta jednomyseľne. Podľa generálneho tajomníka PPP Razáu Rabbáního tak urobili sčasti preto, aby vzdali poctu obetiam Bhuttovej.
Takmer 1200 zo 160 miliónov Pakistancov minulý rok zahynulo pri bombových a samovražedných útokoch, ktoré sú považované za reakciu islamských extrémistov na úlohu Mušarrafa v takzvanej vojne proti teroru americkej vlády Georgea Busha. Sobotňajšie voľby budú preto sprevádzať mimoriadne bezpečnostné Tajné hlasovanie má prebiehať od 10:00 do 15:00 miestneho času (od 6:00 do 11:00 SELČ).