Ženeva 25. apríla (TASR) - Komisia OSN pre ľudské práva v Ženeve dnes vyzvala na celosvetové zastavenie vykonávania trestu smrti. Za výzvu hlasovalo 27 z 53 členov komisie, pričom Spojené štáty sa postavili na stranu jej odporcov.
Návrh na "moratórium na popravy s výhľadom na úplné zrušenie trestu smrti" predložilo v mene Európskej únie Švédsko. Avšak podľa každoročnej "tradície" sa USA pripojili niekoľkým arabským, africkým a ázijským štátom s argumentom, že žiadna norma medzinárodného práva trest smrti nevylučuje.
Každá krajina by sa mala sama rozhodnúť, či domáce zákony povolia trest smrti v súlade s medzinárodným právom, vyhlásil americký zástupca v komisii George Moose. Tento názor zopakovala aj Líbya, ktorá je často tvrdým medzinárodným nepriateľom Washingtonu.
Znepokojenie nad počtom popráv v Spojených štátoch narástlo - najmä v Európe - po zvolení Georgea W. Busha za prezidenta USA v novembri minulého roku. Bush je totiž pevným zástancom trestu smrti a počas jeho päťročného pôsobenia na poste guvernéra v Texase sa v tomto štáte vykonalo 150 popráv.
Návrh Európskej únie tiež požadoval, aby sa trest smrti neuplatňoval v prípade odsúdených, ktorí mali v čase spáchania zločinu menej ako 18 rokov, alebo trpia mentálnou poruchou. Podľa organizácie pre ochranu ľudských práv Amnesty International boli počas Bushovej vlády v Texase popravené osoby z oboch týchto kategórií.