SME

Srbský minister obrany dementoval informácie tlače o Mladičovej lokalizácii

Nevedno, kde sa ukrýva z vojnových zločinov obžalovaný bosnianskosrbský generál Ratko Mladič. Pre rozhlasovú stanicu Radio ...

BELEHRAD. Nevedno, kde sa ukrýva z vojnových zločinov obžalovaný bosnianskosrbský generál Ratko Mladič. Pre rozhlasovú stanicu Radio Yugoslavia, ktorá vysiela v 13 jazykoch do zahraničia, to uviedol srbský minister obrany Dragan Šutanovac.

"Srbská armáda a tajné služby už nie sú problémom, ale súčasťou riešenia. Neviem ani o jedinej informácii z domova alebo spoza hraníc, podľa ktorej by armáda alebo tajné služby akýmkoľvek spôsobom ukrývali obžalovaných z Haagu," vyhlásil šéf srbského rezortu obrany. Súčasne vyjadril presvedčenie, že spomínané zložky neposkytujú hľadaným osobám pomoc v žiadnej forme.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Belehradské periodikum Glas javnosti v posledný augustový deň napísalo, že bývalého vojenského veliteľa bosnianskych Srbov Ratka Mladiča lokalizovali v Srbsku a preto ho srbský minister obrany Dragan Šutanovac minulý týždeň vyzval, aby sa dobrovoľne vzdal.

Podľa dobre informovaných zdrojov Glasu z bezpečnostných štruktúr mal byť Mladič lokalizovaný približne pred tromi týždňami a v súčasnosti sa pokúšajú rokovať o jeho dobrovoľnom vzdaní sa. Akcia na jeho zadržanie by totiž mohla byť vysoko riskantná.

Ak sa však Mladič odmietne vzdať, bude sa musieť nájsť vhodný okamih na jeho zatknutie s ohľadom na možné reakcie verejnosti, napísal Glas javnosti.

Minister obrany Dragan Šutanovac, ktorý to teraz dementoval, vyzval už opakovane Ratka Mladiča, aby sa dobrovoľne vzdal úradom. Podľa jeho názoru by to bolo dobré, pretože zadržanie najhľadanejšieho obvineného z vojnových zločinov by mohlo isté spoločenské organizácie a štruktúry viesť k deštruktívnym akciám, ktoré by mali za následok opätovné krviprelievanie v belehradských uliciach. Člen srbskej vlády pripomenul v tejto súvislosti v rozhlasovom vysielaní násilné demonštrácie po zadržaní Radovana Karadžiča.

SkryťVypnúť reklamu

Nech však nemá nikto pochybnosti o tom, že Srbsko ukončí prebiehajúcu spoluprácu s Medzinárodným trestným tribunálom pre bývalú Juhosláviu so sídlom v Haagu (ICTY), zdôraznil minister a poukázal na fakt, že zadržaním a vydaním Radovana Karadžiča srbská vláda dokázala, že chce splniť svoje záväzky.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  3. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  4. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  5. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  6. Plátené tašky a opakované použitie
  7. Kupujete si dovolenku? Nezabudnite na poistenie storna!
  8. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny
  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Čo vám hrozí, keď si neliečite alergiu
  3. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  4. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  5. Oslava ako v Hollywoode: Kaufland má narodeniny, pozýva aj vás
  6. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  7. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  8. Sigord – les, kde sa stretáva zodpovedné hospodárenie s turizmom
  1. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku 17 130
  2. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť 5 637
  3. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny 5 558
  4. Ženy nepatria za volant? Majiteľ autoškoly má iný názor 4 581
  5. Plátené tašky a opakované použitie 3 974
  6. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto? 3 806
  7. Prenájmom bytu môžete zlepšiť životy 2 686
  8. Vírus HPV môže mať až 80% sexuálne aktívnych ľudí 2 534
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ilustračná snímka.

Rebríček má nového lídra.


a 1 ďalší 3
Volkswagen Golf GTI

Bohatá základná výbava prináša aj vyššiu cenu.


9
Baňa na meď v Paname vo vlastníctve kanadskej spoločnosti First Quantum Minerals.

Závislosť na Číne je nebezpečná.


39
Carlos Alcaraz a Jannik Sinner na Roland Garros 2025.

Obaja sú skvelí pre tenis. Ich rivalita je niečo, čo náš šport skutočne potrebuje, hovorí Novak Djokovič.


Michaela Churavá

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto.

V roku 2021 skupina poslancov označila chov domácich zvierat za deštruktívny spoločenský problém.


TASR
Belgickí farmári protestujú v Bruseli

Telo matky a jej dcéry objavili hasiči v piatok ráno po požiari fary.


TASR

Kontaminované boli tri jednokilogramové balenia Haribo Happy Cola F!ZZ.


TASR

Vojnu na Ukrajine sledujeme minútu po minúte.


a 4 ďalší 12

Sportnet

Zľava Dávid Hancko (Slovensko) a Dimitris Giannoulis (Grécko) počas prípravného zápasu.

K téme hry na troch obrancov sa vyjadril aj Patrik Hrošovský.


TASR
Futbalový agent Martin Petráš.

BRATISLAVA.


TASR
Carlos Alcaraz a Jannik Sinner na Roland Garros 2025.

Obaja sú skvelí pre tenis. Ich rivalita je niečo, čo náš šport skutočne potrebuje, hovorí Novak Djokovič.


Michaela Churavá
SkryťZatvoriť reklamu