KYJEV.
Koalícia Bloku Julie Tymošenkovej (BJuT) a Juščenkovej strany Naša Ukrajina - Národná sebaobrana (NU-NS) vládla iba deväť mesiacov a v stredu sa rozpadla pre vzájomné ostré obviňovanie.
"Včera ma informovali o rozhodnutí Našej Ukrajiny odísť z vládnej koalície," uviedol dnes parlamentu jeho predseda Arsenij Jaceňuk.
Podľa ústavy má teraz koalícia desať dní na vyriešenie názorových sporov a ďalšie štyri dni na zverejnenie novej dohody. Ak dohodu nedosiahne a ak parlament nevytvorí novú koalíciu do 30 dní od je rozpadu, Juščenko môže vypísať nové voľby.
Juščenko chce bývalú sovietsku republiku so 47 miliónmi obyvateľov začleniť do NATO, kým cieľ zaradiť sa do Európskej únie podporujú všetky hlavní politickí lídri.
Americký viceprezident Dick Cheney má na Ukrajinu pricestovať dnes a prejaviť podporu Kyjevu po vojenskom zásahu Ruska v Gruzínsku, ktorého prozápadný prezident Michail Saakašvili sa napriek nesúhlasu Moskvy tiež snaží o vstup do NATO. Rusko-gruzínska vojna vyvolala strach, že Moskva môže podniknúť podobnú operáciu aj na Ukrajine.
Juščenko obvinil Tymošenkovú z toho, že v parlamente "paktuje" s rivalmi vrátane Viktora Janukovyča a zavádza "premiérsku diktatúru". Podarilo sa im totiž nazbierať dostatok poslancov, ktorí odhlasovali zákony na obmedzenie Juščenkových právomocí.
Prezident a jeho strana takisto obvinili Tymošenkovú, že nepodporila Gruzínsko vo vojne proti Rusku. Juščenko je veľmi obozretný voči Moskve, ktorá začína "napínať svaly" v bývalom Sovietskom zväze, a tak prejavil svoju podporu Gruzínsku cestou do Tbilisi ešte minulý mesiac počas trvania vojny.
Juščenko a Tymošenková boli blízkymi spojencami v Oranžovej revolúcii v roku 2004, ktorá nasledovala rok po gruzínskej Ružovej revolúcii. Tieto dve pokojné, mierové udalosti pomohli obom bývalým sovietskym republikám vymaniť sa z vplyvu Ruska a orientovať sa smerom k začleneniu do západných zoskupení.
Vnútorné boje medzi Juščenkom a Tymošenkovou však bránili vláde presadzovať reformy, sprivatizovať štátne podniky a prijať jednotný postup proti inflácii, ktorá sa v máji vyšplhala až nad 30 percent a stále dosahuje 26 percent.
Informovala tlačová agentúra Reuters.