DAMASK. Sýrsky prezident Bašar Asad dnes na summite s lídrami Francúzska, Kataru a Turecka vyhlásil, že verí v začatie priamych rokovaní s Izraelom.
Zároveň však kritizoval Izrael za neúčasť na nepriamych rokovaniach, ktoré boli zrušené pre úmysel izraelského premiéra a zároveň hlavného vyjednávača krajiny Ehuda Olmerta odstúpiť z funkcie.
Sýrsky prezident uviedol, že by uvítal pôsobenie Francúzska ako garanta priamych mierových rokovaní medzi jeho krajinou a židovským štátom, pretože "Francúzsko na rozdiel od USA rozumie situácii v regióne".
Francúzsky prezident Nicolas Sarkozy privítal nepriame rokovania medzi Sýriou a Izraelom. Zároveň uviedol, že Paríž sa usiluje získať podporu Damasku proti kontroverznému iránskemu jadrovému programu. Zdôraznil, že Irán síce má právo na jadrovú energiu, nukleárne zbrane vo vlastníctve Iránu by však podľa neho boli hrozbou pre región i celý svet.
Francúzsko dnes Sýrii odovzdalo list pre izraelského vojaka Gilada Šalita, ktorého už dva roky zadržiava militantné islamské hnutie, s nádejou, že sa k nemu list od jeho otca dostane, uviedol predstaviteľ blízky prezidentovi Sarkozymu.
Predstavitelia Izraela a Hamasu nie sú schopní zhodnúť sa na podmienkach Šalitovho prepustenia.
Cieľom prvej návštevy francúzskej hlavy štátu v Sýrii za uplynulé štyri roky bola normalizácia bilaterálnych vzťahov, ktoré ochladli po zavraždení bývalého premiéra Rafika Harírího vo februári 2005.
Na summite v Damasku sa okrem Sarkozyho a Asada zúčastňuje aj katarský emir šejk Hamád ibn Chalífa as-Sání a turecký premiér Recep Tayyip Erdogan.
Katar minulý rok sprostredkoval dohodu, ktorá ukončila politickú krízu v Libanone, zatiaľ čo Turecko je od mája mediátorom nepriamych rokovaní medzi Sýriou a Izraelom.
Asad vyjadril znepokojenie nad rusko-gruzínskym konfliktom, ktorý "sa môže stať horším ako studená vojna v 20. storočí".
Katarský emir as-Sání sa vyjadril ku konfliktu medzi Spojenými arabskými emirátmi a Iránom o tri ostrovy a potvrdil, že krajiny Perzského zálivu si neželajú konflikt s Iránom.