BRUSEL, BELEHRAD. Predseda Európskej komisie José Manuel Barroso v stredu povedal, že Srbsko by mohlo získať žiadaný štatút kandidátskej krajiny Európskej únie v roku 2009. Je to neskôr, než si pôvodne stanovil Belehrad, ktorý ho chcel získať do konca tohto roka.
"Bolo by možné dať kandidátsky štatút Srbsku v roku 2009... Ale to nie je záväzok, závisí to od Srbska, od podmienok zo strany Európskej únie," povedal Barroso novinárom v Bruseli po rokovaní so srbským prezidentom Borisom Tadičom.
Srbská prozápadná vláda vyzýva poslancov parlamentu, aby Stabilizačnú a asociačnú dohodu s úniou, ktorá podľa nej pomôže oživiť ekonomiku krajiny, ratifikovali.
Ratifikáciu v parlamente blokujú srbskí nacionalisti. Poslanci Srbskej radikálnej strany vyhlasujú, že budú brániť hlasovaniu o dohode, kým úrady nevysvetlia smrť jedného z jej prívržencov, ktorý podľahol zraneniam po zrážkach s políciou počas júlovej demonštrácie proti zatknutiu bývalého bosnianskosrbského lídra Radovana Karadžiča obvineného z vojnových zločinov. Podpredseda strany Tomislav Nikolič v utorok vyjadril presvedčenie, že Karadžiča zadržali nelegálne.
Srbská vláda dúfala, že júlové zatknutie bývalého lídra bosnianskych Srbov Radovana Karadžiča otvorí krajine cestu k obchodným a ďalším výhodám vyplývajúcim z dohody, ktorá sa považuje za prvý krok k členstvu v únii podpísali obe strany podpísali v apríli tohto roku.
Na slobode je však stále bývalý bosnianskosrbský generál Ratko Mladič. Brusel v tejto súvislosti zdôraznil, že ďalšie ústretové kroky smerom k Srbsku podnikne len v prípade, ak ďalšia správa žalobcu Medzinárodného trestného tribunálu pre bývalú Juhosláviu (ICTY) Sergeho Brammertza potvrdí plnú spoluprácu Belehradu.
"Srbsko urobí všetko, čo bude v jeho silách, aby tento proces urýchlilo. Budeme pokračovať v spolupráci s haagskym tribunálom," vyhlásil prezident Tadič počas prvej návštevy Bruselu po takmer roku.