Bangkok 3. septembra (TASR) - Thajským odborárom sa dnes nepodarilo zorganizovať avizovaný celonárodný štrajk na podporu demonštrantov, ktorí žiadajú rezignáciu premiéra Samaka Sundaravedža.
Život v Bangkoku a ďalších oblastiach krajiny prebiehal takmer normálnym spôsobom napriek výnimočnému stavu v hlavnom meste a hrozbám prerušenia dodávok vody a elektrickej energie.
Štrajk na podporu tri mesiace trvajúcich pouličných protestov vyhlásilo v pondelok 43 odborových zväzov združujúcich približne 200.000 zamestnancov thajského verejného sektora. Odborári pohrozili prerušením dodávok elektriny a vody a ochromením verejnej dopravy.
Do zamestnania však nakoniec nastúpila väčšina pracovníkov najväčšieho thajského producenta energie EGAT, ktorý preto nezaznamenal narušenie svojich služieb.
Autobusová a železničná doprava v Bangkoku funguje prevažne normálne, premáva aj väčšina vlakov v ostatných častiach krajiny. Dopravné zápchy na uliciach hlavného mesta boli dnes menšie ako zvyčajne, mnohí obyvatelia totiž v obave pred štrajkom radšej zostali doma.
Hlavné bangkokské letisko Suvarnabhumi zostalo otvorené, zrušených je len niekoľko letov na juh Thajska, ako aj jeden let z významného turistického strediska Phitsanulok.
Cestovné kancelárie zaznamenali od minulého týždňa, keď sa protivládne protesty zintenzívnili, rušenie rezervácii na turistické pobyty, píše tlačová agentúra Reuters.
Premiér vyhlásil v utorok v Bangkoku výnimočný stav a dal povolenie armáde udržiavať verejný poriadok v reakcii krvavé zrážky medzi provládnymi a protivládnymi demonštrantami. Šéf armády však vylúčil použitie sily voči účastníkom protestov a vojenskú intervenciu na ukončenie politickej krízy.