Naí Dillí 3. septembra (TASR) - Indická vláda nevydala pre obyvateľov štátu Bihár varovanie pred najhoršími záplavami za posledných 50 rokov, ku ktorým došlo koncom augusta, nevyzvala ani na evakuovanie z domovov a dokonca ubezpečovala ľudí, že nehrozí žiadne nebezpečenstvo. Tvrdia to odborníci, humanitárne organizácie a obyvatelia postihnutého Biháru, jedného z najchudobnejších štátov v Indii.
Záplavy prišli počas monzúnovej sezóny, keď sa z koryta vyliala rieka Koši prameniaca v susednom Nepále, pretrhla priehradu, zaplavila dediny v indickom Biháre, odniesla obyvateľov ďaleko od ich domovov a rozdelila členov rodín, ktorí sa dodnes ešte nestretli. Vláda nakoniec musela vyhlásiť, že ide o najhoršie záplavy v Biháre za posledných 50 rokov.
Záplavy vyhnali z domovov vyše tri milióny ľudí, zničili 100.000 hektárov poľnohospodárskej pôdy a usmrtili už najmenej 90 osôb. Médiá uviedli, že obetí pohromy je najmenej desaťkrát viac.
Experti a humanitárne organizácie obviňujú vládu z neschopnosti: nielenže nevarovala ľudí, ale nezvládla ani poskytovanie pomoci.
Najšokujúcejším prípadom je, že faxové správy SOS zaslané inžiniermi na priehrade Koši s varovaním o blížiacej sa katastrofe ignorovali v hlavnom meste Biháru Patna. Uviedli to dnes noviny Mail Today.
Faxy sa hromadili na pracovnom stole príslušného úradníka, pretože bol na dovolenke a nikoho neurčili na jeho zastupovanie. Nikto nereagoval ani na varovanie zaslané ďalším predstaviteľom a tak noviny vyzývajú na trestné stíhanie za nedbalosť.
Hnev obyvateľov sa hromadí a v niektorých oblastiach sa ľudia ozbrojení palicami uchýlili k rabovaniu skladov s potravinami i kamiónov. Hrozí aj vypuknutie rôznych ochorení. Vláda, ktorá začala poskytovať pomoc s niekoľkodňovým oneskorením, však tvrdí, že bude trvať mesiace, kým sa obyvatelia budú môcť vrátiť zo záchytných táborov do svojich domovov.
Monzúny sužujú Indiu každý rok a ničivé záplavy postihli Bihár aj vlani, ale úrady priznali, že na pohromu takéhoto rozsahu neboli pripravené.
Státisíce ľudí sú ešte stále uväznené na strechách domov, na vyvýšených cestách alebo v odľahlých dedinách obkolesených vodou. Čakajú na pomoc, trpia hladom a smädom.
Zdroj: Reuters
1 jam dem