Mníchov 2. septembra (TASR) - Fajčenie negatívnejšie vplýva na ochorenia srdca u žien ako u mužov. Vyplýva to z výskumu nórskych vedcov z nemocnice v Lillehameri, ktorý predstavili Európskej kardiologickej spoločnosti v Mníchove.
Dr. Morten Grundtvig a jeho kolegovia z nemocnice v Lillehameri analyzovali údaje u 1784 pacientov, ktorých prijali s prvým srdcovým záchvatom.
Výskum potvrdil, že fajčiarky dostanú infarkt o 14 rokov skôr ako ženy, ktoré nefajčia. U mužov je tento rozdiel iba šesťročný.
"Nie je to zanedbateľný rozdiel. Ženy si musia uvedomiť, že fajčením strácajú omnoho viac ako muži," komentoval výsledky výskumu kardiologička Dr. Silvia Prioriová z Vedeckého inštitútu v talianskom meste Pavia.
Zistili, že ak muži nefajčia, dostanú prvý infarkt vo veku 72 rokov, čo je o šesť rokov neskôr ako muži, ktorí holdujú cigaretám.
Nórske nefajčiarky dostali prvý infarkt v priemere ako 81-ročné, pričom ženy, ktoré fajčili, mali srdcovú príhodu vo veku 66 rokov.
Výskumy, ktoré sa v minulosti usilovali nájsť rozdiel medzi pohlaviami pri zdravotných rizikách fajčenia, nepriniesli žiadne výsledky.
Lekári sa dlhú dobu domnievali, že ženské hormóny, najmä estrogén, chránia ženy pred ochoreniami srdca.
Grundtvig upozornil, že fajčenie môže spôsobiť skorší príchod menopauzy, čo zvyšuje riziko infarktu.
"Fajčenie môže celkom zmazať prirodzenú výhodu, ktorú ženy majú," uviedol Dr. Robert Harrington, profesor medicíny na americkej Duke University.
Lekári si zatiaľ nie sú istí tým, či ďalšie riziká vzniku srdcových ochorení, ako sú cholesterol či obezita, viac ohrozujú ženy alebo mužov.
Zdroj: AP