BUDAPEŠŤ. Projekt a maketu nového Slovenského domu, ktorý je riešením dlhotrvajúceho sporu medzi slovenskou samosprávou v Mlynkoch a tamojšou obecnou samosprávou o pôvodný dom Slovákov, predstavili v utorok v Budapešti na úrade vlády.
Na tlačovej besede sa zúčastnili zástupcovia maďarskej vlády, Celoštátnej slovenskej samosprávy (CSS) a samosprávy v Mlynkoch.
Budovu odovzdajú o rok
Dvojpodlažná budova na rozlohe 375 štvorcových metrov bude mať kapacitu 120 osôb. Odovzdaný by mal byť na budúci rok v júni. Na jeho výstavbu prispela maďarská vláda sumou 80 miliónov forintov, rovnajkou sumou desiatimi miliónmi korún - prispela vzhľadom na prísľub slovenského premiéra Roberta Fica aj slovenská vláda.
Štátny tajomník Úradu predsedu vlády (MEH) zodpovedný pre oblasť menšín Ferenc Gémesi povedal, že cieľom maďarskej vlády s finančnou podporou bolo v ústavných rámcoch splniť úlohu starostlivosti o menšiny a prispieť k odstráneniu napätia medzi samosprávou obce a pilíšskych Slovákov.
"Som rád, že sa k tomuto kroku pripojila aj slovenská vláda finančnou podporou. Je to veľmi významný, doposiaľ nezvyklý a nový prístup zo slovenskej strany," konštatoval Gémesi.
Peniaze budú stačiť
Podľa predsedu CSS Jána Fuzika budú tieto finančné prostriedky stačiť aj na nákup zariadenia budovy. Pôjde o jednu z desiatich inštitúcií, ktoré CSS prevádzkuje. Medzi nimi sú tri školy, týždenník Slovákov v Maďarsku, divadlo či výskumné stredisko. Slovenský dom bude Regionálnym centrom pilíšskych Slovákov, dodal.
"Ide o veľmi dôležitý, pritom aj veľký projekt čo do objemu. Dáva to samozrejme mnoho práce navyše aj pre CSS," povedal pre TASR Fuzik a poznamenal, že maďarská vláda realizáciou tohto projektu poverila CSS a neskôr odhlasovala dôveru CSS v tejto záležitosti aj slovenská vláda.
"Je to už tretí variant, čo predstavili projektanti. Teraz sa už podarilo zosúladiť aj naše nároky, veď sme trvali na tom, aby tu bola splnená požiadavka aj Slovákov v Pilíši, aby bola dostatočne veľká sála na spoločenské podujatia, aby tu boli hosťovské izby pre prednášateľov, prípadne - mali sme aj vážnejšiu požiadavku - že v tomto regióne by mohol pracovať aj vyslaný osvetár zo SR, ktorý by pomáhal rozvíjaniu kultúrneho života Slovákov v pilíšskom regióne," uviedol predseda CSS.
Ako Fuzik pripomenul, má informácie o tom, že niektorí obyvatelia v Mlynkoch majú obavy, že sa tam buduje regionálne stredisko, že sa zvýši ruch v jeho okolí a že to naruší ich život.
"Organizujeme teraz fórum pre obyvateľov a ja si myslím, že samotný projekt aj naše plány ich upokoja, že v podstate týmto viac získa obec, ako by to malo mať nevýhody," zdôraznil predseda a dodal, že v polovici budúceho leta by mali ukončiť výstavbu. Súčasne vyjadril nádej, že v septembri sa môže začať v dome činnosť.
Predsedníčka Slovenskej samosprávy v Mlynkoch Marta Demjénová pre TASR pripomenula, že do poslednej chvíle chceli zostať v Slovenskom dome, ktorý je symbolom Slovákov v Pilíši. Keď sa však ukázalo, že sa tak nestane, začali uvažovať o novom variante.
"Terajšie riešenie je najoptimálnejšie. Budeme mať novú budovu, v tejto budove budú všetky miestnosti, ktoré potrebujeme k svojej práci, a ja sľubujem, že budeme mať také podujatia, kde každý sa bude dobre cítiť, či je Mlynčan, či je Slovák, či je Maďar," podčiarkla.
Budova ako symbol
Na margo projektu budovy uviedla, že tá pozostáva z dvoch častí, a tieto dve časti symbolizujú priateľstvo maďarského a slovenského národa, čo je podľa jej vyjadrenia veľmi pozitívnym momentom.
Podľa starostu Mlynkov Józsefa Lendvaiho od marca, keď obecná samospráva rozhodla o vysťahovaní pôvodného Slovenského domu, sa situácia nezmenila. Ako povedal, napriek tomu, že vzniklo uznesenie obecnej samosprávy, obec nevie využívať tieto priestory, pretože organizácie Slovákov sa nevysťahovali.
"Slováci v ostatných mesiacoch dom nevyužívali, situácia bola rovnaká ako predtým. Minulý týždeň sme slávnostne odovzdali nemeckej menšine priestory, kde je miestnosť - v zmysle uznesenia obce - aj pre slovenskú samosprávu, ktorá to ale neprijala," povedal Lendvai.