JERUZALEM. Izraelský Mosad mal v roku 1960 pripravený hotový plán na zadržanie obávaného nacistického lekára z Osvienčimu Josefa Mengeleho. V poslednej chvíli sa však jeho realizácie vzdal, pretože nechcel ohroziť zadržanie Adolfa Eichmanna, jedného z autorov tzv. konečného riešenia židovskej otázky.
Vyplýva to z rozhovoru, ktorý poskytol pre periodikum Jerusalem Post niekdajší agent Mosadu, súčasný minister pre záležitosti dôchodcov Rafi Eitan (81), spolupodieľajúci sa svojho času na operácii Mosadu v argentínskom Buenos Aires, odkiaľ putoval Adolf Eichmann nedobrovoľne pred izraelský súd.
"Vypátrali a identitifikovali sme Adolfa Eichmanna v Buenos Aires a potom sme zistili, že sa tam ukrýva aj Mengele," povedal Eitan. Podľa neho sa Izraelčania dostali na stopu lekára pri pátraní po Eichmannovi. Agenti Mosadu vyfotografovali Mengeleho, známeho pod prezývkou "Anjel smrti", ktorý tam žil s falošnou identitou, pričom poznali aj jeho vtedajšiu argentínsku adresu.
Eitan súčasne objasnil, že to bol on, kto vyjadril námietky voči narýchlo pripravenému plánu vtedajšieho šéfa Mosadu Isara Harela, aby zadržali a prepravili do Izraela Mengeleho. Upozornil totiž na riziko, že súčasné zadržanie oboch vojnových zločincov by mohlo ohrozil úspech čo i len jednej akcie.
Harel sa tak rozhodol odložiť Mengeleho zadržanie na neskorší termín, teda v čase, keď bude už Eichmann na území židovského štátu.
"Mengele však zmizol z Buenos Aires a na istý čas sme stratili jeho stopu. Pátrali sme po ňom v Brazílii i Paraguaji, podarilo sa nám nájsť ho, vyfotografovať, avšak nie zadržať," priznal bývalý agent Mosadu.
Adolfa Eichmanna, ktorého zadržali v máji 1960 v Argentíne a tajne previezli do Izraela, tam odsúdili na smrť a 31. mája 1962 popravili.
Telesné pozostatky Josefa Mengeleho, ktorý zomrel v Brazílii v roku 1979, identifikovali na základe DNA v roku 1992.