SME

Zomrel podnikateľ Tomáš Baťa

Vo veku 93 rokov zomrel v pondelok v Toronte česko-kanadský podnikateľ Tomás Baťa mladší. Český prezident Václav Klaus vyjadril nad správou hlboký zármutok.

Tomáš Baťa junior takto oslavoval svoje 93. narodeniny. V Zlíne odhalil pamätnú dosku svojmu otcovi.Tomáš Baťa junior takto oslavoval svoje 93. narodeniny. V Zlíne odhalil pamätnú dosku svojmu otcovi. (Zdroj: ČTK)

Vo veku 93 rokov zomrel v pondelok v Toronte Tomáš Baťa mladší. Informuje o tom český internetový portál iDNES.cz.

Česko-kanadský podnikateľ bol nástupcom svojho otca Tomáša Baťu vo vedení medzinárodného obuvníckeho gigantu, firmy Baťa. Otec zosnulého Baťu založil obuvnícku firmu v Zlíne v roku 1894.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Informáciu o jeho úmrtí potvrdil riaditeľ Nadácie Tomáša Baťu Peter Velev. "Odišiel uprostred práce a nových plánov v pokoji a mieri, obklopený svojimi najbližšími," uviedol v tlačovej správe nadácie Velev.

SkryťVypnúť reklamu

Nad Zlínom veje čierna vlajka

Na budove Univerzity Tomáša Baťu v Zlíne dnes večer vyvesili čiernu vlajku. Baťa bol spoluzakladateľom univerzity a roky predsedal univerzitnej správnej rade.

Kondolenčnú knihu v stredu vystaví zlínsky magistrát a uctiť pamiatku podnikateľa bude možné aj v zlínskej vile Tomáša Baťu, kde kondolenčnú knihu vystaví Baťova nadácia.

Správa zasiahla českého prezidenta a premiéra

Český prezident Václav Klaus vyjadril hlboký zármutok nad správou o úmrtí Baťu. "Odišla jedna zo skutočne veľkých osobností našej súčasnosti, človek, ktorý sa napriek nepriazni osudu vo svojej vlasti dokázal presadiť vo svete a stal sa pre nás symbolom podnikateľského úspechu... Obdivoval som jeho vitalitu... aktivitu a vzťah k našej krajine. Bude nám všetkým veľmi chýbať," uviedol Klaus.

SkryťVypnúť reklamu

Podnikateľ bol pre českého premiéra Mireka Topolánka vzorom odvahy, invencie a veľkého českého podnikateľa. "Pre mňa bol príkladom veľkého českého podnikateľa, konštatoval predseda českej vlády na margo osobnosti, ktorá ešte donedávna stála na čele globálnej obuvníckej spoločnosti. Jeho úspech bol veľkým vzorom pre celý rad podnikateľov. Želám si, aby bol inšpiráciou aj pre budúce generácie," dodal Topolánek.

Po zosnulom zostala manželka Sonja, jeden syn a tri dcéry.

Pohreb bude v Toronte

Pohreb českej podnikateľskej legendy sa podľa Baťovho mediálneho zástupcu Jindřicha Lacka uskutoční v piatok v kanadskom Toronte.

Tomáš Baťa ml. sa narodil 17. septembra 1914. Absolvoval obchodnú akadémiu v Uherskom Hradišti, potom študoval vo Švajčiarsku a Veľkej Británii. Po okupácii Československa odišiel do Kanady, v Toronte založil firmu Bata Shoe Company a vstúpil do kanadskej armády.

SkryťVypnúť reklamu

Po roku 1948 z Toronta riadil vyše sto závodov firmy Baťa v deväťdesiatich krajinách sveta. V roku 1991 dostal v Československu Rad T. G. Masaryka II. triedy.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  4. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  5. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  6. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 18 005
  2. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 8 157
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 6 801
  4. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 5 666
  5. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 4 311
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 807
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 2 107
  8. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt 1 616
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Pohreb pápeža Františka bude v sobotu 26. apríla 2025.

Pohreb bude v sobotu 26. apríla.


2
Jorge Mario Bergoglio vždy cestoval metrom alebo autobusom.

Jorge Mario Bergoglio mal rád tango a futbal.


SITA 2
Ilustračné foto.

Agentúra nemá dostatok peňazí.


TASR
Nórska kráľovná Sonja.

Kráľovské povinnosti nebude vykonávať do konca týždňa a bude sa zotavovať doma.


TASR

Sportnet

Peter Židovský.

Bol aj pri vstupe Slovenska do štruktúr FIFA a UEFA.


TASR
Adam Sýkora v drese Slovenska.

Trojica Viliam Kmec, Jakub Demek a Samuel Hlavaj v súčasnej situácii reprezentáciu neposilní.


Futbalisti SSC Neapol Stanislav Lobotka (vľavo) v zápase s Interom Miláno.

Obhajca titulu Inter síce disponuje výrazne lepším skóre, no to sa v prípade rovnosti bodov neberie do úvahy.


Reuters
Martin Pospíšil.

Slovenský útočník Calgary Flames by si rád zahral opäť s bratom Kristiánom.


SITA
SkryťZatvoriť reklamu