BAGDAD.
Vojenské oslavy, ktoré sa v Anbare konali za prísnych bezpečnostných opatrení, boli pôvodne naplánované už na koniec júna, odložili ich však pre spory medzi miestnymi politickými lídrami.
Iracké sily už prevzali kontrolu nad zaisťovaním bezpečnosti v 11 z celkového počtu 18 provincií krajiny. Do konca roku by mala americká armáda odovzdať Iračanom minimálne ďalšie dve provincie.
Vzbúrenci v prevažne sunnitskej provincii Anbar západne od Bagdadu boli kedysi najväčším problémom pre americké sily a irackú šiitmi vedenú vládu.
Provincia, v ktorej ležia významné mestá ako Fallúdža a Ramádí, sa stala relatívne pokojnou po tom, ako sa miestni sunnitskí kmeňoví lídri obrátili proti militantom al-Káidy a vytvorili vlastné milície, ktoré sú modelom pre zlepšovanie bezpečnostnej situácie v celom Iraku.
Iračania preberali bezpečnostné úlohy v Anbare postupne a dnešné odovzdanie kontroly bolo viac-menej iba symbolické. Americkí vojaci budú odteraz pôsobiť v len na svojich základniach, ktoré sa nachádzajú mimo mestských oblastí a nebudú hliadkovať v mestách, pokiaľ to nebude nevyhnutné.
Správu priniesla tlačová agentúra DPA.
3 20 rsc