NEW ORLEANS, BRATISLAVA. Hurikán Gustav, ktorý prinútil americké úrady k evakuácii dvoch miliónov obyvateľov mesta New Orleans a jeho okolia, v pondelok zoslabol na búrku prvej kategórie. V štáte Louisiana spôsobil škody najmä v oblastiach západne od metropoly New Orleans.
Podľa amerického Centra pre hurikány mala veterná smršť o siedmej hodine večer stredoeurópskeho času rýchlosť vetra 170 kilometrov za hodinu.
Hrádze v New Orleans držali, ale podľa televíznych záberov už začali mierne pretekať. Zatiaľ nehlásili ani žiadne obete na životoch.
"Búrka zoslabuje, ale aj spomaľuje. To je zlá správa," povedal pracovník Národnej meteorologickej služby Jody James. Ako tvrdí, pobrežný región čaká ďalších "niekoľko hodín" dažďa, pričom nevylúčil "vážne povodne".
Na otázku, či môžu byť následky podobné ako pri Katrine, sa podľa neho zatiaľ nedá odpovedať.
Hrádze držia, no pretekajú Hurikán dopadol neskoro popoludní na pobrežie Lousiany, kde ničili miestne rybárske a ropné zariadenia. Oko - stred hurikánu však nezasiahlo priamo južanskú metropolu New Orleans. V meste však začali pretekať hrádze a úrady boli podľa Fox News "znepokojené" a "obávali sa či vydržia". Mali by, pretože Gustav je menší ako Katrina. Keď Katrina zdvihla nad mestom vlnu vysokú osem metrov, Gustav "iba" polovičnú. Gustav bol tiež slabší, na pevninu dopadol ako hurikán druhej kategórie (Katrina bola trojka) a systém bol tiež celkovo menší.
Podvečer inžinierov znepokojila správa, že v kanále sa uvoľnili až tri plavidlá, ktoré sa nekontrolovane blížili k hrádzam a mohli ich poškodiť. Práve nákladný riečny čln prispel ku kolapsu jednej z hrádzí pred tromi rokmi. Stanice CNN, MSNBC a Fox News vysielali zábery z hrádzí. Pod náporom vody a vetra držali, ale začali pretekať, a to Gustav so svojim vyčíňaním iba začal. Z New Orleans tiež nehlásili žiadne prípady rabovania.
Starosta nariadil evakuáciu Podľa odhadov 1,9 milióna ľudí opustilo pobrežné oblasti a iba 10.000 ich ostalo v New Orleanse, uviedol guvernér Louisiany Bobby Jindal. Z New Orleansu smerovali dlhé kolóny áut a autobusov po tom, ako starosta Ray Nagin nariadil evakuáciu 239.000-ového mesta. Ide o najväčšiu evakuáciu v dejinách USA. Guvernér Louisiany uviedol, že počas prepravy z ohrozenej oblasti zomreli traja vážne chorí ľudia.
Predstavitelia štátu Louisiana uviedli, že v meste New Orleans je približne 750 príslušníkov Národnej gardy pripravených na záchranná operácie. Starosta v nedeľu vydal zákaz nočného vychádzania a pohrozil uväznením tých, ktorí by rabovali.
Státisíce ľudí v postihnutých južných štátov USA zostali bez elektrickej energie. Bez elektriny boli načas aj v centrále záchranných prác v Baton Rouge, informovala reportérka CNN. Na pobreží Mississippi zaplavili takmer päťmetrové vlny domy a diaľnice, čím odrezali od sveta mnoho pobrežných miest. Podľa predpovedí majú byť budúce škody v miliardách dolárov.
VIDEO: Bush varuje pred Gustavom
Hurikán si pohral aj s cenou ropy
Okrem obyvateľov je v strehu aj ropný priemysel od Texasu po New Orleans, keď uzavreli skoro všetky ropné plošiny pri pobreží a mnoho rafinérií. Táto oblasť produkuje štvrtinu zásob ropy pre USA.
Ceny ropy v Ázii v pondelok ráno vzrástli nad 116 dolárov za barel v súvislosti s predpokladom, že hurikán naruší ťažbu a spracovanie ropy v Spojených štátoch. Po správe o oslabení hurikánu klesla aj cena ropy o takmer štyri doláre za barel.
Takmer na deň presne Búrka do Mexického zálivu dorazila takmer na deň presne, keď hurikán Katrina pred tromi rokmi zničil väčšinu mesta a v regióne zabil okolo 1800 ľudí, zatopil 80 percent mesta a spôsobil škodu vo výške 80 miliárd dolárov (1,65 bilióna Sk).
Republikánov prenasleduje pohroma z 29. augusta 2005, keď desaťtisíce ľudí zostali celé dni bez jedla a riadnej zdravotníckej starostlivosti. Administratíva prezidenta Georgea W. Busha čelila ostrej kritike za zlyhanie po ničivom živle.
Všetci myslia na Katrinu a politiku odsúvajú bokom
Krajina je stále traumatizovaná po pomalej a dezorganizovanej reakcii administratívy Georgea W. Busha na hurikán Katrina. Bush uviedol, že v pondelok bude sledovať vývoj búrky a evakuáciu a nezúčastní sa na celonárodnom republikánskom konvente v St. Paul v Minnesote naplánovanom na 1. až 4. septembra. Účasť odvolal aj viceprezident Dick Cheney.
McCain už oznámil, že z dôvodu hrozby hurikánu bude väčšina podujatí počas prvého dňa konventu zrušená. Demokratický kandidát na amerického prezidenta Barack Obama chce zmobilizovať darcov, prípadne dobrovoľníkov na pomoc pri obnove a odstraňovaní prípadných škôd po hurikáne, ktorý mieri k Mexickému zálivu.
Hurikán poskytuje súperom na post amerického prezidenta prvú reálnu šancu ukázať, či dokážu viesť národ v krízovom období. V čase, keď v Louisiane muselo domovy opustiť viac ako milión ľudí, obaja vyhlásili, že nevyužijú hurikán na svoj politický prospech a vyzvali na odloženie politiky bokom. "Je čas, keď sa treba povzniesť nad stranícku politiku, je čas konať," uviedol republikánsky kandidát John McCain, ktorý vyzval svojich straníckych kolegov, aby "sňali republikánske klobúky a nasadili si americké."
Prídu ďalšie Pred USA vyčíňal Gustav na Kube, Dominikánskej republike, na Haiti a Jamajke, kde mu padlo za obeť asi deväť desiatok ľudí.
Amerika si však z hurikánov tak rýchlo nespamätá. K floridskému pobrežiu sa blíži slabší hurikán Hanna, ktorý môže pevninu zasiahnuť v najbližších dňoch. V Atlantiku sa vytvorila aj ďalšia nebezpečná tropická tlaková níž, ktorá sa má v priebehu niekoľkých hodín zmeniť na tropickú búrku či hurikán Ike.