Brusel 31. augusta (TASR) - Vzťahy medzi Európskou úniou a Ruskom i situácia v Gruzínsku sú na programe jednodňového mimoriadneho summitu EÚ, ktorý sa bude konať v pondelok 1. septembra v Bruseli.
Summit, ktorému bude predsedať francúzsky prezident Nicolas Sarkozy, zvolalo francúzske predsedníctvo na podnet viacerých európskych lídrov v reakcii na rusko-gruzínsky konflikt.
Sarkozy svojich európskych kolegov v pozývacom liste vyzval na jednotu, zdôrazňujúc, že v tejto dôležitej otázke je rozhodujúce, aby summit vyslal jasné a jednotné posolstvo. Šéfovia vlád a štátov musia dať podľa francúzskeho prezidenta najavo pripravenosť podporiť príspevok únie k mierovému a trvalému riešeniu konfliktu v Gruzínsku, pričom sa má tiež prisľúbiť pomoci pre obnovu tejto krajiny. Zvažuje sa takisto dohoda o zóne voľného obchodu a uľahčení vízového režimu.
V súvislosti s Ruskom má summit "vážne prehodnotiť" budúce vzťahy medzi EÚ a Ruskom.
Sarkozy sprostredkoval mierovú dohodu medzi Moskvou a Tbilisi s cieľom ukončiť rusko-gruzínsky konflikt, avšak EÚ sa s nevôľou pozerá na skutočnosť, že Rusko uznalo nezávislosť dvoch gruzínskych separatistických regiónov Južné Abcházsko a Osetsko, ako aj na to, že odchod ruských vojsk z Gruzínska je príliš pomalý.
Rusko vyslalo tento mesiac do týchto regiónov svojich vojakov s cieľom zabrániť pokusu Tbilisi opätovne nastoliť kontrolu nad Južným Osetskom silou. Rusko v súlade s dohodou o prímerí stiahlo väčšinu svojich jednotiek z konfliktných zón, naďalej však v nárazníkových zónach v okolí oboch regiónov zostávajú ruskí vojaci a obrnené vozidlá.
Od summitu sa očakáva jasné odsúdenie postupu Ruska v Gruzínsku a výzvy adresované Moskve, aby plne dodržala Sarkozym sprostredkovaný plán. Predpokladá sa, že šéfovia vlád a štátov pripomenú, že budúce vzťahy medzi EÚ a Rusko budú závisieť práve od ďalšieho postupu Moskvy.
Hoci sa objavili aj viaceré výzvy na prijatie sankcií voči Rusku, nepredpokladá sa, že by sa dohodlo na takomto postupe. Viacerí európski diplomati vyslovili obavy, že Rusko môže použiť ako politický nástroj dodávky ropy. To už raz urobilo v prípade Ukrajiny, keď zastavilo export ropy do tejto krajiny po vzájomnom spore o cenách.
Ruský premiér Vladimir Putin v súvislosti so summitom vyzval EÚ, aby zaujala ku kaukazskému konfliktu "rozumný postoj". Podobne aj ruský veľvyslanec pri EÚ Vladimir Čižov vyjadril presvedčenie, že európski lídri sa budú schopní preniesť nad svoje emócie a vážne sa zamyslieť nad perspektívou strategického partnerstva s Ruskom.
(spravodajkyňa TASR Monika Poláková) dem