Gruzínsky minister pre integráciu Temur Jakobašvili dnes oznámil, že Gruzínsko odstupuje od dohody sprostredkovanej OSN v roku 1994, ktorá ukončila vojnu v separatistickom regióne Abcházsko.
Toto vyhlásenie prišlo po tom, ako Rusko uznalo nezávislosť Abcházska.
OSN vyzvala na uzavretie dohody v snahe zabrániť ďalšiemu krviprelievaniu. V bojoch vtedy zahynuli tisícky ľudí. V rámci dohody boli v regióne tiež rozmiestnené ruské mierové jednotky, ktoré podľa Gruzínska začali podporovať separatistov.
Rusku teraz hrozí zo strany Západu izolácia. Moskva ako jediná uznala nezávislosť oboch separatistických regiónov Južné Osetsko a Abcházsko.
Ako dnes povedala hovorkyňa vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) v Gruzínsku Melita Sunjic, ruskí vojaci hovoria utečencom, že pri ich návrate domov im nikto nezaručí bezpečnosť. "Nie je isté, či im priamo bránia vrátiť sa, ale takéto varovania ich od toho účinne odradzujú," zdôraznila.
Približne 2000 utečencov je v tábore UNHCR v meste Gori a tisíce ďalších sú pravdepodobne v regióne.
Rusi kontrolujú tzv. bezpečnostné zóny, z ktorých sa mnoho nachádza na gruzínskej pôde na juh od hraníc s Južným Osetskom.
Tisícky obyvateľov Južného Osetska potrebujú súrnu humanitárnu pomoc
Asi 10 tisíc ľudí potrebuje súrnu humanitárnu pomoc v nárazníkovej zóne na juhu Južného Osetska, kontrolovanej ruskými vojakmi. S odvolaním sa na lekárov pôsobiacich v tejto Moskvou obsadenej časti Gruzínska to oznámila tlačová agentúra DPA.
"Situácia na juhu Južného Osetska je dramatická. Najviac z nej trpia chorí a starší ľudia, pretože nemôžu opustiť svoje dediny, ktoré prestali byť zásobované vodou a elektrickou energiou. Ak medzinárodné spoločenstvo nezasiahne, môže sa stať, že mnoho obyvateľov Južného Osetska neprežije blížiacu sa zimu," povedal pre DPA nemecký zástupca Medzinárodného výboru Červeného kríža (MVČK) Richard Munz.