Sídlo vlády už od utorka okupujú demonštranti podporujúci Ľudový spolok za demokraciu (PAD), čo je voľná koalícia konzervatívnych skupín, ktorá požaduje rozpustenie vlády a rezignáciu premiéra.
Samak dnes v televíznej ceremónii na počesť thajskej kráľovskej rodiny znovu zopakoval, že sa odmieta podrobiť protestujúcim. Povedal, že bol do úradu zvolený a "neodstúpi".
Polícii sa v piatok nepodarilo vytlačiť demonštrantov zo sídla vlády, ktorá sa tak na nedeľu rozhodla zvolať krízovú parlamentnú schôdzu.
Podpora pre PAD sa rozširuje po celej krajine. Demonštrantom sa v rôznych častiach krajiny podarilo dočasne zastaviť prevádzku na troch medzinárodných letiskách a narušiť veľkú časť železničnej dopravy.
Armáda údajne odmietla Samakovu výzvu vyhlásiť výnimočný stav a veliteľ ozbrojených síl Anupong Paojinda premiérovi navrhol, aby zvážil svoju rezignáciu.
Podľa miestnych analytikov armáda podporuje Samaka, ale zároveň odmieta zakročiť proti demonštrantom. Ak však PAD uspeje a premiér rezignuje, bude to pre thajskú demokraciu krok späť, povedal jeden z expertov na politiku. Podľa neho je PAD proti demokracii založenej na voľbách.
Popredný predstaviteľ hnutia Chamlong Šrimuang povedal, že thajskí voliči nie sú dostatočne vzdelaní na to, aby dokázali zvoliť úprimných politikov, pričom dávajú svoje hlasy tým, ktorí toho nasľubujú najviac.
PAD sa stavia za návrat k bývalému thajskému menej reprezentatívnemu systému, ktorého súčasťou by bol napríklad menovaný a nie volený senát.
Zdroj: Associated Press, DPA
2 3 kol zsl