ASUNCIÓN 30. augusta (SITA/AP) - Prvú oficiálnu správu o zmiznutí stoviek vládnych oponentov počas diktatúry v Paraguaji v období 1954 až 1989 predložili v piatok v senáte, čo je považované za významný krok v snahe krajiny vyrovnať sa s bolestnou minulosťou. Správa informuje o mučení a zmiznutí okolo 300 politikov, študentov a odborárskych vodcov vystupujúcich proti režimu generála Alfreda Strössnera, ktorých zatkli a mučili štátne bezpečnostné sily a ktorých pozostatky sa nikdy nenašli.
Správa, ktorú vypracovala Komisia pre pravdu a spravodlivosť založená v roku 2003, je historickým dokumentom bez právnej sily. Trestné stíhanie mučiteľov v susednej Argentíne sa však začalo podobným úsilím zdokumentovať zločiny spáchané vtedajším vojenským režimom v rokoch 1976 až 1983.
Paraguajský prezident Fernando Lugo sa vo štvrtok ospravedlnil v mene národa, pričom požiadal o odpustenie za "najhorší diktát, ktorý sa nikdy nesmie do Paraguaja vrátiť." Sám Lugo bol chlapec, keď dochádzalo k najhorším represiám a jeho strýko, bývalý prezident centrálnej banky Epifanio Mendez Fleitas, patril k asi miliónu Paraguajčanov za vlády Strössnera v politickom a ekonomickom exile. "Verím, že spravodlivosť potrestá civilistov a vojakov, ktorí sa podieľali na mučení a zmiznutí ľudí," uviedol Lugo.
Okolo 15 policajných dôstojníkov odsúdili v 90. rokoch na 25 rokov väzenia za ich rolu pri potláčaní Strössnerových oponentov. Zatiaľ nie je jasné, či súčasné politické vedenie prijme ďalšie kroky na obžalovanie ďalších údajných páchateľov. Správa je považovaná za prvý krok na tejto ceste.