Tallin 16. januára (TASR) - Švédskeho diplomata Raoula Wallenberga, ktorý počas druhej svetovej vojny v Budapešti zachránil tisícky maďarských židov pred nacistickými koncentračnými tábormi, v roku 1948 videli v jednom z ruských pracovných táborov. Informuje o tom dnešný estónsky denník Eesti Paevaleht.
Walter Haller (75) údajne videl muža, "ktorý sa podobal na Wallenberga" v tábore v Magadane na ruskom Ďalekom východe.
"Muž, ktorý mal Wallenbergove črty," sa zdal byť iným ako ostatní väzni. Bol inteligentnejší a hovoril po rusky s prízvukom. Mysleli sme si, že by mohlo ísť o Brita alebo Švéda, tvrdí Haller.
Moskva tvrdí, že Wallenberga popravili v moskovskom väzení v roku 1947, čo však Švédsko spochybňuje. Haller, ktorý sa vrátil do Estónska v roku 1958 po prepustení z ruského pracovného tábora, uviedol, že si na Wallenbergovu tvár spomenul po tom, ako ju minulý týždeň ukazovali v estónskej televízii.
Estónsky spisovateľ Ulo Tuulik, ktorý pátra po Wallenbergovom osude, hodnotí toto svedectvo ako pravdepodobný výmysel. "Počul som takéto historky od Lotyšov, Litovčanov, Rusov a Ukrajincov. Ale po preskúmaní všetko spľaslo," povedal spisovateľ pre denník.
Moskva Wallenberga rehabilitovala v decembri minulého roku s tým, že sa stal obeťou represií sovietskeho režimu. Švédsko však v piatok zverejnilo hypotézu, že Wallenberg v 1947 nezomrel, ale bol naďalej tajne väznený s tým, že jeho vydanie by mohlo byť v budúcnosti predmetom výmeny so Západom. Túto možnosť Štokholm odôvodňoval neexistenciou žiadneho relevantného dokumentu o Wallenbergovej smrti v roku 1947.
Wallenberg zmizol v roku 1945 po tom, ako ho v Budapešti zatkli sovietski vojaci. Ďalší osud diplomata bol odvtedy predmetom dohadov, pretože Sovietsky zväz uspokojivé informácie o jeho osobe nezverejňoval. Po zatknutí o Wallenbergovi nebolo nič známe, ale prevládalo podozrenie, že ho popravili alebo umiestnili v niektorom tábore nútených prác. V roku 1957 v Sovietskom zväze zverejnili poznámku lekára pochádzajúcu údajne z roku 1947, podľa ktorej Wallenberg zomrel vo veku 34 rokov na srdcový infarkt.
Wallenberga, príslušníka jednej z najvýznamnejších priemyselníckych rodín Švédska, vyslali do Budapešti ako diplomata s tajným poslaním. V maďarskej metropole vydával maďarským židom cestovné dokumenty, čím im umožnil z krajiny odcestovať.
Dokumenty o Wallenbergovi by mala ruská strana odovzdať švédskemu a maďarskému veľvyslancovi v Moskve 19. januára.