Denver. Kandidát na prezidenta Spojených štátov Barack Obama dnes vystúpil na nominačnom zjazde Demokratickej strany s prejavom, v ktorom prisľúbil, že ak ho zvolia za prezidenta, napraví hospodárske prešľapy uplynulých ôsmich rokov, ukončí vojnu v Iraku a obnoví dobré meno Ameriky.
Obama pred 84.000 členmi Demokratickej strany zhromaždenými na futbalovom štadióne Invesco Field v Denveri v štáte Colorado zopakoval, že prijíma nomináciu na kandidáta na hlavu štátu USA v novembrových voľbách. Oficiálne nomináciu prijal už v stredu.
McCain je Bush, tvrdí Obama Obama chce do 10 rokov ukončiť závislosť USA na rope z Blízkeho východu. V prejave zaútočil na svojho republikánskeho rivala Jonha McCaina, ktorého politika sa podľa Obamu príliš podobá programu úradujúcej hlavy štátu Georgea W. Busha.
Medzi ďalšie priority nádejného prezidenta patrí "zodpovedne ukončiť vojnu v Iraku", zároveň však doviesť boj proti al-Káide v Afganistane do úspešného konca a je ochotný v prípade potreby nasadiť ozbrojené sily USA.
"Obnovím pevnú, priamu diplomaciu, ktorá môže zabrániť Iránu získať nukleárne zbrane," uviedol. Predstavil aj odvážny plán znížiť dane pre 95 percent Američanov.
VIDEO: Časť prejavu Baracka Obamu
Odvolával sa na Kennedyho a Kinga Prvý kandidát čiernej pleti na prezidenta Spojených štátov nominovaný veľkou politickou stranou dúfa, že prejavom sa mu podarí motivovať delegátov Demokratickej strany pred náročnými jesennými voľbami a osloviť milióny amerických voličov, ktorí jeho vystúpenie sledovali na televíznych obrazovkách.
Obama sa v prejave odvolal na odkaz veľkých lídrov ako John F. Kennedy, Franklin D. Roosevelt a Martin Luther King a spomenul aj svoj jednoduchý pôvod.
"Chápem," vyhlásil. "Uvedomujem si, že nie som najpravdepodobnejším kandidátom na túto funkciu. Nedisponujem typickým rodokmeňom a svoju kariéru som nebudoval v sálach Washingtonu. Dnes tu však pred vami stojím, pretože v celej Amerike to vrie. Tí, čo ma nepodporujú, nechápu, že tieto voľby nikdy neboli o mne. Sú o vás," povedal.
Obama zavádza, tvrdí McCain Volebný tím republikánskeho prezidentského kandidáta Johna McCaina vo štvrtok odmietol prejav Baracka Obamu na konvente Demokratickej strany, na ktorom prijal nomináciu do boja o Biely dom. McCainov tím označil Obamov prejav za "zavádzajúci" a vyhlásil, že nie je schopný byť prezidentom.
"Američania boli dnes večer svedkami prejavu, ktorý bol od základov v rozpore so skromnými skúsenosťami Baracka Obamu," uviedol vo vyhlásení McCainov hovorca Tucker Bounds. "Fakty zostávajú, Barack Obama stále nie je pripravený byť prezidentom."
McCain už vybral viceprezidenta, meno prezradí asi dnes Republikánsky uchádzač o funkciu amerického prezidenta John McCain si už vybral kandidáta na post viceprezidenta. Vo štvrtok to oznámil jeho volebný tím.
Na otázku, či sú pravdivé správy o tom, že McCain sa už rozhodol, kto bude jeho partnerom v novembrových voľbách, McCainov hovorca Brian Rogers prostredníctvom emailu odpovedal "Áno."
Podľa médií má McCainov volebný tím v úmysle neoficiálne zverejniť meno kandidáta v najbližších hodinách v snahe odpútať pozornosť od demokratického uchádzača na post hlavy štátu Baracka Obamu.
Obama by mohol vyjednávať s Iránom Ak kandidát demokratov na prezidenta Spojených štátov amerických senátor Barack Obama zvíťazí v boji o Biely dom, začiatkom budúceho roka by mohol začať rokovať s Iránom o jeho nukleárnom programe, uviedol dnes Obamov poradca pre zahraničnú politiku Tony Lake.
Lake, bývalý poradca pre národnú bezpečnosť USA, naznačil, že Washington musí dať Teheránu jednoznačne na výber medzi následkami ďalšieho rozvoja sporného jadrového zbrojného programu a výhodami, ktoré by Irán získal, keby sa ho vzdal.
"(Obama) hovorí, že hneď, ako sa ujme funkcie, začneme veľmi vážne rokovať s Iráncami a predostrieme im možnosti výberu," uviedol Lake na zahraničnopolitickom fóre na okraji zjazdu demokratov v Denveri.
USA a ďalšie krajiny obviňujú Irán zo snahy o výrobu nukleárnych zbraní pod rúškom civilného jadrového programu. Teherán tvrdí, že jeho program na obohacovanie uránu slúži výlučne na výrobu elektrickej energie, aby krajina mohla vyvážať väčšinu svojej ropy a zemného plynu.
Bushova administratíva váha so začatím priamych rokovaní s Iránom o jeho jadrovom programe a Obama tvrdí, že ak sa stane prezidentom, bude presadzovať politiku väčšej angažovanosti.
VIDEO: Prípravy na vystúpenie Baracka Obamu